fbpx

IMG_20150929_103352

Jeszcze nie tak dawno ludzie podróżowali czytając lub rozmawiając. Wykłady były prowadzone z tego co profesor miał w głowie, a notowało się na kartkach. Na spacerze obserwowało się to co wokół, a nie robiło zdjęć. Informacji szukano w prasie. Wiecie do czego zmierzam? Nie rozstajemy się z monitorami, wciąż wpatrując się w to światło. Niestety źle się przez to dzieje z naszymi oczami. Pewnie nie przestaniemy funkcjonować w ten sposób, bo nasze życie tak teraz wygląda. I możemy się pogodzić z nadchodzącą wadą wzroku i koniecznością noszenia okularów, możemy też postarać się zapobiec lub opóźnić to co nieuchronne.

 Dieta

Pamiętamy ze szkoły – na dobry wzrok witamina A. Tak, w siatkówce działa białko będące pochodną tej witaminy, dlatego warto dbać o jej odpowiedni poziom. W plamce żółtej, jak nazwa wskazuje mamy barwniki – karotenoidy. Dominują tam luteina i zeaksantyna, które pochłaniają niebieskie światło. A to właśnie światło jest najgroźniejsze dla fotoreceptorów, a tego mamy w nadmiarze. Dodatkowo to światło zaburza nasze fazy snu, dlatego komputer powinniśmy wyłączyć na długo przed pójściem spać. W łóżku się śpi, a nie przegląda internety. Podsumowując potrzebujemy beta-karotenu, luteiny, zeaksantyny i likopenu.

Dlatego w diecie dla oczu, powinny się znaleźć głównie: marchewka, szpinak, pomidor, czerwona papryka, mandarynki i kukurydza. Z naciskiem na marchew (beta-karoten 9.9 mg/100g), szpinak (luteina 9,5mg) oraz czerwoną paprykę. Źródłem luteiny są: większość zielonych warzyw oraz jaja.  
Oczywiście nie bez znaczenia, również dla oczu jest obecność w jedzeniu antyoksydantów. Ale o tym już było tutaj. Pomagają one w opóźnieniu procesów degeneracyjnych występujących wraz z wiekiem. Ponadto  należy zadbać o dostarczenie witaminy E i C oraz cynku. Witamina C jest świetnym antyoksydantem, a witamina E uszczelnia błony komórkowe, zapobiegając utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziesz je w: olejach, orzechach i ziarnach, tłustych rybach. Porzeczki, dzika różna, papryka i ziemniaki są źródłem witaminy C.

Co istotne przyswajalność karotenoidów jest lepsza po obróbce termicznej niż w surowych warzywach. Natomiast nie gotujmy ich za długo, bo niepotrzebnie ulegną rozkładowi.

A czy (gumi)jagody poprawiają wzrok? Badanie nie przyniosło rewelacji u osób młodych, natomiast zwiększenie antyoksydantów w diecie, a w tym ekstraktu z antocyjanami powoduje spowolnienie zmian występujących z wiekiem. Dodatkowa wartość jagód w diecie dotyczy pracy mózgu, który pozostaje jak najbardziej w związku ze wzrokiem i koncentracją.

Czytanie z monitora obciąża bardziej niż czytanie druku na kartkach. Kiedyś problem pogorszenia wzroku dotyczył kierowców zawodowych, obecnie  dotyczy praktycznie każdego, już od najmłodszych lat. „Syndrom komputerowego widzenia” to zdiagnozowany zespół objawów, z którym należy walczyć. Zmęczone, suche oczy, ból karku, nadgarstków to tylko niektóre z nich. Dlatego ważne jest nie tylko to co jemy, ale jak pracujemy.

Higiena pracy i wypoczynku

  • Ograniczyć czas spędzany przed nośnikami emitującymi niebieskie światło – na pewno część czasu poświęcamy na przeglądanie głupot lub oglądanie niespecjalnie rozwijających programów. Może lepiej się „odchamić” w inny sposób? Polecam aktywność fizyczną!
  • Rób przerwy. Wiadomo wielu z nas pracuje właśnie przed komputerem. Na pewno możesz, nawet musisz robić krótkie, ale częste przerwy. Najlepiej wtedy popatrzeć w dal, w niebo i widoki za oknem.
  • Pamiętaj o tym jaką przyjmujesz pozycję podczas pracy na komputerze czy smartfonie. Często jesteśmy wykrzywieni, robimy to w łóżku, albo kulimy się w sobie próbując wejść z nosem w telefon. Usiądź wygodnie i prosto. Wyprostuj się, weź kilka głębokich oddechów, otwórz klatkę piersiową.
  • Unikaj miejsc suchych i zadymionych. Nie obciążaj dodatkowo oczu. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywasz. Korzystaj z nawilżacza powietrza.
  • Nie korzystaj ze zbyt jasnego ekranu, zwłaszcza wieczorem i w ciemnych pomieszczeniach. Pamiętaj o redukcji jasności na monitorze, jeśli to możliwe.
  • Różne systemy jasności w monitorach wywołują odmienne efekty dla oczu. Niektórzy mogą zauważyć migotanie na ekranie, które bardzo męczy oczy. Warto sprawdzić jakiego rodzaju monitorem dysponujecie i wymienić w razie potrzeby, zwłaszcza jeśli to wasz monitor do pracy.
  • Korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie przed snem utrudnia późniejsze zaśnięcie i wpływa na jakość snu. Sen to również czas dla oczu, kilka godzin zupełnie bez dostępu do światła. Zapewnij im ten komfort i nie korzystaj z urządzeń przed snem.
  • Profilaktyka dotyczy również wzroku. Warto wybrać się na wizytę kontrolną do okulisty. Może się okazać, że te objawy które nazywasz przewlekłym zmęczeniem i stresem w pracy to tak naprawdę efekt wady wzroku.

Pamiętacie o swoich oczach? Zastanawialiście się ile czasu dziennie spędzacie z niebieskim światłem? Mam nadzieję, że namówiłam was do przemyślenia sprawy i próby uświadomienia sobie czy dbacie o oczy tak jak o inne narządy? A to właśnie dzięki nim widzimy tyle cudownych rzeczy, miejsc, ludzi! 

 

źródło: 
„Suplementy diety dla Ciebie” prof. Iwona Wawer, wyd. Wektor, 2009

Previous

Urody dodająca chałwa

Next

Jak utrzymać motywację, gdy zimno?

About Author

Anna Paluch

Jestem psychologiem, psychodietetykiem, szkoleniowcem, autorką szkoleń stacjonarnych oraz e-kursów i webinarów psychodietetycznych dla specjalistów. Już od 5 lat prowadzę Gabinet Psychodietetyczny Flow By Ania, gdzie pomagam naprawiać relacje z jedzeniem, wspieram w wychodzeniu z zaburzeń odżywiania. Udzielam wsparcia psychologicznego w pracy z kryzysem i w pracy nad rozwojem osobistym z zakresu wzmacniania poczucia własnej wartości, pewności siebie czy stawiania granic w relacjach. Wspieram w rozwoju zawodowym w radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Pracuje holistycznie – korzystam z różnych gałęzi psychologii w oparciu o pracę z wartościami i niewspierającymi przekonaniami.

Check Also