fbpx

digital-art-766256_1920

Dziś w ramach piątków z duszą rozpoczyna się nowy cykl, który mogłabym określić jako metaforę na zamówienie. Jako pierwsza napisała do mnie Monika, z której słów wynika, że posługiwanie się metaforą jest jej bardzo bliskie. Mam nadzieję, że moja odpowiedź trafi również do Ciebie. 

… dziś pomyślałam, że czuję się jak pisklę, które już raz poleciało. Jakiś orzełek mały, który pierwszy lot już ma za sobą, poznał smak wolności i powietrze pod skrzydłami, a teraz boi się, że to był tylko przypadek i może więcej tego nie posmakować, dlatego się złości i boi, co będzie dalej. 

Lęk, że to był przypadek? Jest taka historia orła, który wykluł się z jaja w gospodarstwie domowym i całe swoje długie życie wychowywał się wśród kur. Pewnego dnia obok kurnika przypadkiem przechodził ornitolog i bardzo się zdziwił, kiedy spostrzegł w nim orła. Przekonał gospodarza, że orzeł będzie jeszcze latał i zabrał ptaka na wysoką górę. Tam wypuścił go na wolność.

Orzeł nie od razu wzleciał w powietrze. Potrzebował wielu prób. Ciało, a przede wszystkim umysł dorosłego orla bardzo ograniczyły jego prawdziwa naturę. Kurnik i zagroda wyznaczyly przekonania, którym się poddał i w które uwierzył. By latać, trzeba zrzucić z Siebie jeszcze raz pióra i wyjść z zagrody. Pozwolić Duszy się uwolnić. Wrócić do niewinności i otwartości pisklaka. Podejmować kolejne próby i latać, bo to jest prawdziwą natura orła, prawdziwą natura Duszy. W każdym z nas jest coś z orła, który jakąś część swojego życia wychowywał się w kurniku. Cudowny jest już sam fakt, że sobie to uświadomisz. Wiedząc, że jesteś orłem wśród kur, możesz podjąć decyzję, by zmienić coś w swoim życiu. I tak rozpoczyna się nauka latania, wyzwolenie duszy.

Swoje pytania, problemy, opowieści o sytuacjach życiowych wraz ze zgodą na publikację kieruj na adres: dbajodusze@gmail.com. W swojej wiadomości zaznacz czy Twój tekst ma być podpisany pseudonimem. W przeciwnym razie użyję fikcyjnego imienia. 

Jakie przekonania Cię ograniczają? Czy również boisz się wzlecieć w przestworza? Kim jesteś – orłem czy kurą? Czy łatwo dokonujesz zmian w swoim życiu?

Previous

Spalacze mózgu?

Next

#3 TYDZIEŃ PROJEKTU ZA NAMI - 80 DNI DOOKOŁA ZDROWIA

About Author

Anna Paluch

Jestem psychologiem, psychodietetykiem, szkoleniowcem, autorką szkoleń stacjonarnych oraz e-kursów i webinarów psychodietetycznych dla specjalistów. Już od 5 lat prowadzę Gabinet Psychodietetyczny Flow By Ania, gdzie pomagam naprawiać relacje z jedzeniem, wspieram w wychodzeniu z zaburzeń odżywiania. Udzielam wsparcia psychologicznego w pracy z kryzysem i w pracy nad rozwojem osobistym z zakresu wzmacniania poczucia własnej wartości, pewności siebie czy stawiania granic w relacjach. Wspieram w rozwoju zawodowym w radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Pracuje holistycznie – korzystam z różnych gałęzi psychologii w oparciu o pracę z wartościami i niewspierającymi przekonaniami.

Check Also