bb

Przez 2 lata miałam przyjemność współpracować w indywidualnych sesjach ze specjalistami branży wellness w tym głównie trenerami personalnymi ale również dietetykami i fizjoterapeutami. Dokładałam starań by pomagać w ich rozwoju mentalnym tak by korzystali na tym w pierwszej kolejności dla siebie a następnie przekazywali to innym. Specyfika pracy trenera wymaga dobrej znajomości swojej osobowości, świadomości siebie i umiejętności jakimi dysponuje. Oczywiście wiedza merytoryczna jest niepodważalną częścią profesjonalizmu jednak bez rozwoju psychicznej sfery to za mało. Dlatego dzisiaj na podstawie swoich doświadczeń chcę wskazać na cechy, o które szczególnie warto dbać jeśli chcemy być wzrastającym i pożądanym “nauczycielem ciała”.

6 niezbędnych umiejętności dobrego trenera personalnego

Zanim zacznę wymieniać to co istotne chcę zaznaczyć, że aby móc pomagać innym – najpierw trzeba pomóc sobie samemu. Jak uczyć kogoś rozwoju jeśli sami jeszcze nie rozwinęliśmy siebie? Dlatego bez skrupułów – postaw siebie na pierwszym miejscu a później zgodnie z całkowicie słuszną zasadą zacznij szerzyć altruizm. Poznaj i wzmocnij siebie po to by umacniać innych.

 

  1. Wzbudzanie zaufania  

Osoba, która rozpocznie z Tobą pracę to ktoś w kim wzbudzisz wiarę, że razem z Tobą będzie w stanie osiągnąć swój cel i zmienić życie na lepsze. Stanie się tak gdy zaprezentujesz dostateczną dla danej osoby wiedzę. Jest to indywidualna kwestia w zależności czy pracujesz z osobą zaawansowaną czy początkująca. Stąd płynie rada by dobierać klientów zgodnie ze swoim obecnym stanem wiedzy. Drugi równie ważny aspekt to umiejętność zwerbalizowania tej wiedzy. Nie każdy klient (a z moich doświadczeń wynika, ze mało który) będzie miał taką świadomość dotycząca sfery treningów jak Ty. Dlatego warto abyś tłumaczył każda kwestię krok po kroku opierając się na zasadzie przyczyna – skutek. Lepiej powiedzieć więcej niż pozwolić na niedomówienie. Tłumacz w jasny,  klarowny sposób i pamiętaj, że klient lubi czuć się zaopiekowany.

  1. Słuchanie potrzeb

Klient przychodzi ze swoimi oczekiwaniami, wyobrażeniami ale też niekiedy lękami.  Twoim zadaniem jest wsłuchać się dobrze w to co mówi i znaleźć dla niego odpowiednie rozwiązanie. Podkreślam indywidualność tego rozwiązania-  każdy człowiek ma własny kontekst życia dlatego to co sprawdziło się u jednego Twojego klienta niekoniecznie sprawdzi się u kogoś innego. Miej to na uwadze. Spróbuj zrozumieć co może ograniczać daną osobę i jak możesz jej pomóc by to ograniczenie wspólnie pokonać.

  1. Wsparcie

To najważniejszy element. Szczególnie ważny w kryzysowych chwilach. Kiedy coś nie idzie tak jak klient sobie założył pojawi się u niego zniechęcenie i demotywacja. Ważne byś w tym momencie nie przejął negatywnych emocji klienta (przecież robisz co w Twojej mocy-  jeśli robisz!) ale jako profesjonalista skupił się na odbudowaniu jego motywacji i zaoferowaniu wsparcia .  Okaż zrozumienie i daj jasne wskazówki co robić dalej.

  1. Anielska cierpliwość

Zmiany mają to do siebie, że są długotrwałym procesem-  zwłaszcza jeśli mówimy o zmianach ciała. Trzeba uświadomić w tym klienta i przygotować go na dłuższy czas oczekiwania.  Niewątpliwie wiąże się to z cechą jaką jest cierpliwość. Klienci często jej nie mają lub szybko tracą i wtedy jest ważna Twoja postawa.  To Ty jesteś kimś kto tej cierpliwości będzie uczył,  jednak by uczyć sam musisz ją w sobie rozwinąć.

  1. Mundurek  

Spotkasz się z różnymi osobowościami-  bardziej lub  mniej angażujący. Z doświadczenia doradzam pracę z różnymi osobami by zachować pewnego rodzaju balans. Często osoby, z którymi pracujesz będą przenosić na Ciebie swoje emocje albo opowiadać o wszystkim co się dzieje w ich życiu.  Pamiętaj-  to Ty wyznaczasz granicę. Przydaje się do tego mundurek, który chroni przed nadmiernym, rzekłabym niezdrowym zaangażowaniem w życie Twoich podopiecznych. Bądź na siebie uważny. Czasami warto rozważyć kwestie dalszej współpracy.

  1. Pewność siebie

Od tego wszystko się zaczyna i na tym się kończy. Każdy klient przychodzi do trenera po to samo-  poprzez pracę nad ciałem (świadomie a częściej nie) chce  zwiększyć swoją pewność siebie. Znowu wracamy do początku by podkreślić fakt, że jeśli chcesz uczyć innych tej sztuki sam musisz po nią sięgnąć.  Jak zwiększać pewność siebie przeczytasz już niebawem w moim kolejnym artykule.  

 

Pracując z klientem pracujesz sobą-  tym kim jesteś,  jakie masz spojrzenie na życie i jak podchodzisz do drugiego człowieka. Pracujesz tym co rozwinąłeś i rozwijasz dlatego przyjrzyj się co z Twoich cech jest Twoją mocną stroną a co potrzebuje dalszego wsparcia.  Po tym krótkim rachunku sumienia-  nie zwlekaj zbyt długo i zacznij działanie. Czy któraś z umiejętności waszym zdaniem jest ważniejsza niż pozostałe?

 

 

Dominika Szura