allef-vinicius-180699

Czym jest pewność siebie?  

Zacznijmy od początku. Pewność siebie można by definiować na wiele sposobów i wg mnie trudno mówić o jednym najlepszym. Każdy musi subiektywnie podejść do tematu i odszukać coś dla siebie.  Jednak w tych poszukiwaniach mogą być przydatne pewne  wskazówki.

  • Pozytywna ocena własnej osoby. Wyznacza ją m. in. fakt w jaki sposób patrzymy na siebie samego, jak o sobie mówimy i czy się lubimy.  Warto się zastanowić czy opisując siebie,  pierwszorzędnie skupiamy się na swoich wadach czy zaletach i w jakiej jest to proporcji.  
  • Jestem wartościowy. To znaczy,  że znam swoje zalety, umiejętności,  talenty i zdolności. Potrafię o nich mówić, dbam o nie i mądrze rozwijam. Nie pomniejszam swoich zasobów ale nie zapominam też o pokorze. Pewność siebie jest czymś innym niż zarozumiałość.  
  • Wybaczam sobie. Znam swoje słabości i wady. Mam świadomość,  że pomimo prób niwelowania tego co we mnie gorsze,  zdarzy się upadek,  porażka,  niewłaściwa decyzja,  zły wybór,  nieoczekiwany krok.  Czasami powinieneś dać sobie przyzwolenie na popełnienie błędów. Pamiętaj jednak,  że ważne jest co z tą pomyłką zrobisz.  Błędy dobrze przeanalizowane są źródłem wiedzy o samym sobie i bagażem doświadczeń,  których nigdy nie zbierzemy w żaden inny sposób.  
  • Pokonuje strach.  Pewność siebie jest wyjściem poza strefę komfortu i przesuwaniem horyzontu. Jest ryzykiem wystawienia się na to czego się boimy.  To może być strach przed odrzuceniem lub kompromitacją. Pokonanie tego wewnętrznego głosu staje się krokiem do wzmacniania siebie samego.  

 

Jak rozwijać pewność siebie?  

  1. Zaopiekuj się sobą. Traktuj się jak najlepszego przyjaciela. Poznaj i realizuj swoje potrzeby.  Deprywacja swoich pragnień prowadzi do frustracji a w dalszej konsekwencji nawet do agresji. Dlatego postaw siebie na pierwszym miejscu. Wcale nie po to by być zaopatrzonym w siebie egoistą.  Taka droga nie prowadzi do rozwoju pewności. Ale realizując siebie będziesz potrafił tworzyć dobre i zdrowe relacje międzyludzkie. Relacje opierające się na obopólnej wymianie stanowiącej podstawę zdrowego współżycia międzyludzkiego.
  2. Popracuj nad samooceną.  Patrząc na siebie i na to kim jesteś zamień czynniki zewnętrzne jakimi są m. in.  opinia innych ludzi,  dobra materialne,  pieniądze czy wygląd zewnętrzny na czynniki wewnętrzne. Skup się przede wszystkim na tym jakie są Twoje wartości,  kim jesteś lub chcesz być.  Jakie role społeczne odgrywasz np. jesteś studentem,  prawnikiem,  żoną,  mężem lub rodzicem. Pomyśl ile cię to kosztuje i  jak dużo serca w to wkładasz.
  3. Buduj poczucie własnej wartości.  Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest skrupulatne i systematyczne zapisywanie swoich sukcesów.  Nawet tych najmniejszych.  To one pokazują nam jak wiele dokonujemy na przestrzeni czasu.  Warto wracać do tej listy zwłaszcza wtedy gdy dopada nas poczucie nieefektywności.  To takie koło ratunkowe, do którego w każdej chwili można się odwołać.  
  4. Akceptuj swoje niedoskonałości.  Nikt na tym świecie nie jest idealny. Każdy widzi coś co chciałby zmienić (czasami nie może tego zrobić).  Mądre podejście mówi,  że jeśli nie jesteśmy w stanie na coś wpłynąć po prostu to zaakceptujmy. Receptą jest dystans do samego siebie.  Gdy ktoś z ciebie żartuje nie bierz tego do siebie. On tylko żartuje.  Zaśmiej się razem z nim i idź dalej.  
  5. Zwiększaj swoje kompetencje.  Ucz się nowych rzeczy,  rozwijaj swoje zainteresowania i pasje.  Ucz się tego co jest Ci potrzebne.  Obierz metodę Kaizen opartą na małych krokach i naucz się je doceniać.  Inwestuj czas i pieniądze w swoją wiedzę,  bo to znacząco wpłynie na podniesienie pewności siebie.  

 

Bądź odważny. Trzymam kciuki :)

 

Dominika Szura