fbpx

ian-schneider-66374-unsplash

5 wskazówek jak wybrać dobrego trenera personalnego

Branża wellness oferuje cały szereg usług związanych z metamorfozą naszych ciał, a nierzadko także psychiki. Rynek jest wypełniony ofertami fizjoterapeutów, dietetyków i specjalistów ds żywienia. Wśród nich niemałą populację tworzą trenerzy personalni. To dobrze, że mamy dzięki nim taki dostęp do holistycznego rozwoju i poprawy jakości życia. Jednak wokół tego tematu wciąż krąży wiele kontrowersji dotyczących pytań o poziom profesjonalizmu i jakość świadczonych usług. Pojawia się  pytanie – warto czy nie warto pokusić się o współpracę z osobistym trenerem?

Podejmując próbę odpowiedzi trzeba zacząć od tego, że  decyzja o współpracy z trenerem jest uzależniona od naszych indywidualnych potrzeb. Są wśród nas osoby, które potrzebują wsparcia jednostki w układzie jeden na jeden, a są tacy, którzy preferują ćwiczenia grupowe lub we własnym zakresie. Pierwszorzędnie należy  sprecyzować swoje upodobania dotyczące tej kwestii.

Jeśli odpowiedź jest twierdząca i chcemy otrzymać pomoc profesjonalisty na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej osoby ?

 

1.Wykształcenie

W Stanach Zjednoczonych trenerzy personalni muszą legitymować się odpowiednimi zaświadczeniami o przebytych kursach, które są czasochłonne i drogie, ale dają gwarancję dobrego przygotowania do zawodu. W naszym kraju nie ma jeszcze takich ustaleń prawnych, które obligują do ukończenia określonych szkół lub zaawansowanych kursów. Jednak polscy trenerzy personalni kształcą się i kończą wyższe uczelnie na kierunkach przybliżonych do tego czym się zajmują. Najczęściej to wychowanie fizyczne, fizjoterapia i dietetyka. To duży plus jeśli masz do czynienia z taką osobą. Drugorzędnie warto zapytać o przebyte kursy i przyjrzeć się bliżej temu co dana osoba prezentuje na blogach, vlogach lub innych social mediach. Prawie każdy trener personalny prowadzi konta, na których daje się poznać swoim potencjalnym podopiecznym. Podglądnij jakimi treściami się dzieli zanim się zdecydujesz na współpracę. Zwróć uwagę jakie emocje się w Tobie budzą gdy to czytasz i przeglądasz.  Czy to motywacja do zmiany czy wręcz przeciwnie?

 

  1. Doświadczenie

Sportowcy są jedną z grup zawodowych, którzy już w młodości zebrali szereg żniw w postaci osobistych doświadczeń. Sami kiedyś zawodowo trenowali (lub nadal trenują), przechodzili przez różnego rodzaju bariery (mentalne i fizyczne) dlatego  doskonale potrafią zrozumieć wiele mechanizmów dotyczących treningów. Nikt inny nie jest nauczony takiej determinacji, wytrwałości i samodyscypliny jak oni. Drugi aspekt dotyczy doświadczenia, które trener zdobywa we współpracy z innymi ludźmi. Warto się dowiedzieć czy już prowadził treningi z innymi podopiecznymi, kim oni byli i jakie efekty udało im się razem wypracować. Takie pytania nie powinny być dla trenera żadnym zaskoczeniem. Jeśli jest pewny swoich kompetencji nie będzie miał problemów z odpowiedzią.  Dobrze też poszukać kogoś z polecenia- to znacznie zwiększy prawdopodobieństwo właściwego wyboru. 

 

  1. Podejście

Na pierwszych treningach przekonacie się jakie podejście do sportu i zdrowego stylu życia prezentuje Wasz potencjalny trener. Zweryfikujcie czy jest on zgodny z Waszymi oczekiwaniami. Ta kwestia jest częściowo związana z osobowością. Są trenerzy, którzy będą wymagać całkowitego zaangażowania i ścisłego trzymania się wyznaczonych wskazówek dotyczących zarówno treningów, jak i nawyków żywieniowych. Nie będą oni tolerować odstępstw. Inni wyznają równowagę i podchodzą mniej restrykcyjnie. Którego podejścia potrzebujecie? Z którym się bardziej utożsamiacie?

 

  1. Zdrowie na pierwszym miejscu

W moim poczuciu dobry trener to taki, który ciągle się rozwija i jest żądny wiedzy. Mówi Wam o nowinkach, tłumaczy w jakim celu wykonujecie dane ćwiczenie i ciągle przypomina Wam o technice. To bardzo ważne aby ćwiczenia wykonywać w prawidłowy sposób zwłaszcza jeśli trenujemy regularnie i często. Niewłaściwie wykonane ćwiczenia mogą prowadzić do większych lub mniejszych kontuzji. Trener powinien skupiać się nie tylko na osiągnięciu efektu, ale brać przede wszystkim pod uwagę Wasze zdrowie, bo przecież to jest nadrzędną wartością szeroko pojętego ruchu.

 

  1. Pasja i powołanie

Trener personalny to zawód, który opiera się na tworzeniu dobrej relacji. Pierwsze pytanie, które trzeba sobie postawić to czy dobrze i swobodnie czujesz się w jego towarzystwie. Czy trener podtrzymuje przyjazną atmosferę pełną zaangażowania i koncentracji na Twojej osobie, czy wręcz przeciwnie? Dużo powie Wam pierwsze wrażenie chociaż nie należy opierać się wyłącznie na nim. Zwróćcie uwagę jak zostaniecie powitani, czy trener rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i czy odpowie na pytania. To pomoże Wam zweryfikować czy osoba, która przed Wami stoi jest pełna pasji i powołania czy znalazła się tu z przypadku. Warto szukać tej pierwszej opcji.

To na co warto też zwrócić uwagę to ilość świadczonych usług. Mnożą się trenerzy, który również reklamują się jako dietetycy. Niestety często zupełnie bezpodstawnie na bazie weekendowych kursów i własnych doświadczeń. Czym innym jest dieta redukcyjna, odchudzająca, nie mówiąc już o dietoterapii chorób, a czym innym budowanie masy mięśniowej. Lepiej sprawdź wszystkie kompetencje takiej osoby. Czasem lepiej skorzystać z pomocy kilku osób niż zdawać się na kogoś kto potrafi wszystko. Bo jak to się mówi, ten kto wie wszystko, tak naprawdę nie wie nic. 

W każdej dziedzinie spotykamy bardziej lub mniej profesjonalne osoby. Tylko od nas zależy na co się godzimy i jakie stawiamy wymagania. W tej kwestii warto być wymagającym i podjąć współpracę z osobą godną zaufania. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam w znalezieniu kogoś odpowiedniego do zadbania o zdrowie i kondycje. Łatwo zrazić się do aktywności fizycznej, dlatego nie oceniaj całej grupy na podstawie jednostki. Odpowiedz sobie na pytania: czego oczekujesz od treningów? W końcu to kosztowna inwestycja. Mimo wszystko, najlepiej zdać się na polecenie i rekomendacje. 

 

 

 

Dominika Szura
Previous

Psychospołeczne skutki nadwagi u dzieci i młodzieży

Next

NAJLEPSZE SPOSOBY BY PRZESTAĆ PODJADAĆ SŁODYCZE. MOJA HISTORIA

About Author

Dominika Szura

W mojej duszy gra dużo. Odkryłam w sobie wiele pasji i staram się je skrupulatnie łączyć i rozwijać. Nie wierzę w utarty schemat, który mówi, że nie da się złapać wszystkich srok za ogon - moim zdaniem - da się!

Swoje pasje rozwijam nie tylko dla siebie - ale przede wszystkim staram się nimi dzielić z każdym kto tylko chce i potrzebuje czerpać z tego źródła. Dopiero wówczas czuję, że to co robię ma sens.
http://onlysayyes.pl/

Check Also