fbpx

Webinar: Co zamiast jadłospisu w pracy z pacjentem? 4 sytuacje, kiedy nie warto korzystać z jadłospisu.

Jadłospis – podstawowe narzędzie w pracy dietetyka? Tworzenie zaleceń i komponowanie odpowiednio dostosowanych jadłospisów jest dla wielu dietetyków fundamentem współpracy z pacjentem. Jednak coraz więcej badań z zakresu psychologii zdrowia wskazuje, że ta forma oddziaływania w zakresie zmian zdrowotnych nie zawsze i nie od początku współpracy daje odpowiednie rezultaty. Efekty bywają widoczne, ale powierzchowne. Czy rezygnacja z jadłospisu oznacza rezygnację ze współpracy i odesłanie pacjenta? Nie, można zmienić sposób pracy z pacjentem uwzględniając te czynniki psychologiczne, które wpływają na proces dokonywania zmiany.

Zapraszam na webinar psychodietetyczny dla specjalistów, w którym dowiesz się:

  • W jakich sytuacjach jadłospis nie jest najlepszym narzędziem do pracy z pacjentem? Kiedy? U kogo? Dlaczego?
  • Czy psychologia zmienia zawód dietetyka?
  • Jeśli nie jadłospis to co? Jakie inne narzędzia wykorzystać?
  • Na jakim etapie zmiany wprowadzać jadłospis?
  • Kto decyduje – pacjent czy specjalista o formie oddziaływania?

Start: 1 grudnia o godzinie 20.00

Czas trwania 1h

Udział w webinarze jest darmowy.

Po zarejestrowaniu, otrzymasz informacje z linkiem do spotkania przed szkoleniem.

Prowadząca

ANNA PALUCH. Od 5 lat tworze szkolenia, e-kursy, webinary i materiały dla specjalistów (dietetyków, trenerów, lekarzy, psychologów) z zakresu psychodietetyki, by wspierać ich w pracy z pacjentami. Uczę psychologii specjalistów pracujących z osobami w trakcie zmian w zakresie zdrowia. Umiejętności z zakresu psychologii są nieodłącznym elementem pracy w zawodach pomocowych, a do takich należą profesje dietetyka, lekarza czy trenera personalnego. Oprócz szkoleń grupowych proponuje więc konsultacje indywidualne.

DOŁĄCZ DO WYZWANIA

Zapisy

* indicates required
Zapisuje się na webinar

Webinar jest przygotowaniem do Szkolenia Psychologia dla dietetyka LIVE – cyklu 5 szkoleń psychodietetycznych. 

Większość pacjentów potrzebuje wsparcia psychodietetycznego, a Ty dzięki zdobyciu odpowiedniej wiedzy możesz tego wsparcia udzielić, a sobie zapewnić poczucie pewności w wykonywanym zawodzie. Kultura diet, w której żyjemy bardzo zniekształca myślenie wielu osób o zdrowiu, odchudzaniu, wyglądzie. Ich oczekiwania są nierealistyczne, ciężar tego co ważne, jest położony w niewłaściwym miejscu. Kolejne podejmowane próby kończą się porażką, rozwija się zaburzone odżywianie i zaburzona relacja z jedzeniem. Lata doświadczeń, komunikaty z zewnątrz, środowisko, wpływ kultury nie pozostają bez wpływu na naszych pacjentów. Materiał do przepracowania to nie tylko rzetelna edukacja żywieniowa. To coś więcej. To właśnie psychologia w zawodzie dietetyka. Spotykamy się co tydzień i omawiamy kolejne bloki tematyczne. Możesz być na żywo lub odtworzyć nagranie w wybranym momencie, przed spotkaniem otrzymasz Karty Pracy.

Zapraszam do zapoznania się z programem!

psychologia dla dietetyka

Previous

Ważyć się czy wyrzucić wagę? (Podcast)

Next

Wyzwania dietetyka, o których się nie mówi (Podcast)

About Author

Anna Paluch

Jestem psychologiem, psychodietetykiem, szkoleniowcem, autorką szkoleń stacjonarnych oraz e-kursów i webinarów psychodietetycznych dla specjalistów. Już od 5 lat prowadzę Gabinet Psychodietetyczny Flow By Ania, gdzie pomagam naprawiać relacje z jedzeniem, wspieram w wychodzeniu z zaburzeń odżywiania. Udzielam wsparcia psychologicznego w pracy z kryzysem i w pracy nad rozwojem osobistym z zakresu wzmacniania poczucia własnej wartości, pewności siebie czy stawiania granic w relacjach. Wspieram w rozwoju zawodowym w radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Pracuje holistycznie – korzystam z różnych gałęzi psychologii w oparciu o pracę z wartościami i niewspierającymi przekonaniami.

Check Also