fbpx
Home BLOG Czym jest stół, każdy widzi. A czy odpowiednio z niego korzystamy?

Czym jest stół, każdy widzi. A czy odpowiednio z niego korzystamy?

by Marta Szpojda

Czym jest stół, każdy widzi? A czy odpowiednio z niego korzystamy?

Przeważnie w każdym domu stoi sobie jakiś stół. Stół jak to stół zazwyczaj ma cztery nogi, blat kwadratowy bądź okrągły. Kolorystyka dość przewidywalna: biel, czerń, brąz lub coś pomiędzy. Czasem, mądrzejsi rodzice:) nauczeni doświadczeniem z wcześniejszych dni – położą podkładki pod talerze.

I można by pomyśleć, że to mebel jak każdy. Bo w czymże lepszy lub bardziej użyteczny jest tenże stół od pakownej szafy albo pawlacza?

I w tym momencie stół wyrywa się ze swoją uniwersalnością.

Możemy wyróżnić stół obiadowy, który równocześnie jest przewijakiem, by za chwilę stać się stanowiskiem pracy. Może być także domową ladą apteczną, skrzętnie gromadząc aktualnie potrzebne syropy, tabletki i spreye do nosa. Może być także dodatkowym miejscem na tak zwany domowy pierdolnik- czyli mieszaninę różnych- na już- potrzebnych przedmiotów.

 

A jeszcze do niedawna stół pełnił rolę iście królewską

To stół wyznaczał, kto w rodzinie pełni najważniejszą funkcję. To miejsce przy stole oddawało honory seniorom i ojcom rodu, goszcząc ich u swego szczytu. Był wyznacznikiem statusu rodziny np. dumnie prezentując migoczące w świetle kryształy. 

Ale…Co najważniejsze – scalał rodzinę. Bo gdzie, jak nie w kuchni, przy rodzinnym stole urządzać imprezę, karciane gry, wspólne malowanie pisanek.

Rodzice nie zdają sobie sprawy jak cudowne „narzędzie” posiadają w swoim domu. Jak wiele nieporozumień, trudnych emocji i życiowych zawirowań mogliby uniknąć, gdyby mądrze z niego korzystali.

Wspólne jedzenie posiłków to jedna z najważniejszych aktywności rodziny. Spotkania przy rodzinnym stole podczas pory obiadowej czy kolacji, to jedyny moment w ciągu całego dnia, kiedy rodzice mają czas porozmawiać spokojnie ze swoimi dziećmi.

Wspólne zasiadanie do posiłku mimo aktualnych trudności, które dotykają rodziców (rozwód, separacja, ciche dni) to najgłośniejszy i najmocniejszy sygnał dla dziecka: „jest teraz u nas gorszy czas, jednak mimo to, wciąż jesteśmy rodziną, wciąż możemy na siebie liczyć.”

Wspólne jedzenie posiłków w miłej, rodzinnej atmosferze obniża ryzyko wystąpienia u dzieci i rodziców: alkoholizmu, palenia papierosów, narkotyzowania się, zaburzeń odżywiania, depresji…

Dzieci, które jedzą z rodzicami wspólne posiłki przy stole osiągają lepsze wyniki w każdej dziedzinie ich życia. Najlepsi stypendyści w Anglii pochodzili z rodzin, które jadły wspólnie posiłek minimum 3 razy w tygodniu.

To wspólny posiłek przy rodzinnym stole jest bezpiecznym miejscem na rozmowę, podczas której dzieci dowiadują się w lekki sposób jakie są najważniejsze wartości w życiu ich rodziców, rodziny.

 

Karen Hickson – Smith, która pracowała z bezdomnymi (wiek 16-25 lat) zapraszała ich do własnego domu, aby mogli wspólnie zjeść posiłek. 
Dawała im „namiastkę” czegoś, czego nigdy nie zaznały we własnym domu: rodzinne ciepło, akceptację, poczucie bycia zaangażowanym, przynależnym.
Karen najczęściej słyszała, od swych gości, że nigdy nie zdarzyło im się zjeść posiłku w takiej formie. Zazwyczaj jedli w swoim pokoju lub na kanapie z talerzem na kolanach, bądź przed telewizorem. Sami.

W 2013 roku Telegraph przedstawił badania, z których jasno wynika, że 13% dzieci nie je wspólnych posiłków z rodzicami.

Dlaczego tak się dzieje, że stół przestaje pełnić swą ważną, tak naprawdę, podstawową rolę?

Cóż, odpowiedź nie jest prosta. Zapewne wpływa na to zamiana stołu na telewizor. Niestety, na co wskazują badania, również otyłość spowodowana jest zmianą tradycji i kultury jedzenia w domu. Popularne jest jedzenie szybko, łatwych w przygotowaniu, gotowych potraw, w różnych miejscach, niekoniecznie do tego przeznaczonych. Brakuje nam uważności i wspólnoty. Nie pilnujemy się wzajemnie odnośnie rodzaju spożywanych produktów i godzin jedzenia. Rutyna wspólnego jedzenia to sposób na zdrowe ciało i zdrowe emocje. Pamiętajmy, że jednym z wyznaczników anoreksji jest przygotowywanie, ale nie spożywanie wspólnie z innymi posiłków. Jak mamy to zauważyć bez tych wspólnych momentów?

źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=1iqVLcgr5x0
https://www.youtube.com/watch?v=GzB0BDstCI0

Jakie funkcje spełnia stół w waszym domu? Pamiętacie o tej najważniejszej? Uwielbiam, kiedy w domu stół jest głównym elementem, wokół którego dzieje się życie, ale siadamy do niego by odzyskać równowagę.

Artykuł gościnny.

27072520_146755909307867_5407929911701645570_n

 

Autorka: Marta Szpojda. Jestem magistrem psychologii oraz specjalistą ds żywienia dzieci. Prowadzę szkolenia oraz udzielam prywatnych konsultacji (również on-line). Pomagam w nauce tworzenia pozytywnej, pełnej ciepła relacji. Doradzam jak radzić sobie z trudnymi emocjami swoimi i dziecka. Zajmuję się także nauką i przywracaniem zdrowych nawyków żywieniowych u niemowląt i dzieci.  Prowadzę stronę Marta Szpojda. Zdrowe emocje. Zapraszam!

 

Latest posts by Marta Szpojda (see all)

You may also like