fbpx
Home BLOG Porozmawiajmy o ciałopozytywności! Rozmowa z Małgosią Ziębą (Podcast)

Porozmawiajmy o ciałopozytywności! Rozmowa z Małgosią Ziębą (Podcast)

by Anna Paluch
ciałopozytywność
ciałopozytywność

Porozmawiajmy o ciałopozytywności! Rozmowa z Małgosią Ziębą (Podcast)

„Ciałopozytywność to szacunek do ciała i traktowanie go jako coś, dzięki czemu doświadczamy życia.”

W ramach podsumowania naszego miesiąca poświęconego ciałopozytywności opartej na szacunku do ciała i troski o ciało chciałam zaprosić do wysłuchania rozmowy z psychodietetyczką, coachem Małgosią Ziębą. To już nasz drugi podcast i cieszę się, że mogłyśmy wymienić się opiniami, wątpliwościami na temat rozumienia i podejścia do pozytywnej relacji z ciałem. Czym dla nas jest ciałopozytywność? Co we współczesnej postawie wobec ciała budzi nasze wątpliwości? Co nas martwi, a przed czym chciałyśmy przestrzec tylko po to, by zachęcić do akceptacji, szacunku i troski, na które nasze ciała zasługują.

Małgosia wspomniała o 3 podejściach do ciałopozytywności, na które zwraca uwagę. Ciałopozytywność mainstreamowa czyli związana z popkulturą i pokazywaniem różnorodności ciał np. w mediach społecznościowych. Kolejny rodzaj ciałopozytywności odnosi się do walki z dyskryminacją wszelkich odmienności związanych z ciałem (otyłość, kolor skóry, kształt). Trzeci sposób rozumienia ciałopozytywności łączy te dwa podejścia, nierzadko skrajnymi postulatami.

Jednak najbardziej z ciałopoztywnością kojarzy nam się po prostu szacunek dla ciała, jego roli, funkcji jakie spełnia. Ciałopoztywność nie wyklucza odchudzania, dokonywania zmian, ale kluczowa jest intencja. Dlaczego ja tej zmiany chcę dokonać? Dla mnie ciałopozytywność to troska i dbanie o siebie z miłości do siebie, a nie dlatego, że swojego ciała nie lubimy. Z drugiej strony ważne jest by zmian nie dokonywać pod presją otoczenia, z powodu oczekiwań innych osób i w sposób radykalny. Zamiast tego troska o siebie i dokonywanie zmian w swoim tempie, dostosowanych do własnych możliwości.

Czy odchudzanie może być ciałopozytywne?

Osobom promującym ciałopozytywność czasami zarzuca się promowanie również otyłości – skoro mamy akceptować siebie bez względu na rozmiar. Naszym zdaniem odchudzanie może być ciałopozytywne, bo nie możemy zaprzeczać temu, otyłość jest uznana przez WHO za jednostkę chorobową. To nie podlega dyskusji, bo przecież ciałopozytywność powinna również odnosić się do troski o ciało, a często z otyłością powiązane są inne schorzenia i utrata wielu możliwości by ciało mogło spełniać swoje funkcje. Troska o jego sprawność jest ciałopozytywna. Odchudzanie może być ciałopozytywne, ale najważniejsza jest tutaj INTENCJA z jaką to robimy? Czy nasze oczekiwania nie są nierealne? Czy przyświeca nam troska i szacunek czy obrzydzenie do ciała? Czy to rezultat miłości i chęci stawiania sobie wyzwań, czy presja otoczenia? Czy odchudzanie to twój „styl życia”, coś co obniża twoją samoocenę i notorycznie psuje samopoczucie?

W rozmowie mówimy też trochę o krytyce wyglądu, narzekaniu, wpływie social mediów na nasze postrzeganie ciała i motywację do zmian.

Podsumowując, chciałybyśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Zachęcamy do ciałopozytywności opartej o życzliwość, szacunek i troskę o ciało, które może być w każdym rozmiarze, o ile jest zdrowe i jesteś do tego przekonana.
  • Odchudzanie może być ciałopozytywne, jeśli nasza intencja odchudzania jest właściwa czyli zadbanie o zdrowie, a nie skupienie się wyłącznie na wyglądzie.
  • Krytyka wyglądu sprawia, że przekazujemy dalej informacje o tym, że można to robić.
  • Pamiętajmy o tym, jakie myśli i emocje, może wywołać w innych krytyka wyglądu, ale też narzekanie na wygląd. Ograniczajmy ilość takich komunikatów.
  • Zachęcamy do zrobienia porządków w social mediach, przestań obserwować profile, które zamiast cię motywować, przekazywać rzetelną wiedzę na temat zdrowia, pogarszają twoje samopoczucie i wpędzają cię w poczucie winy.
  • Porównywanie się ma sens, tylko z samym sobą i nie tylko pod względem osiągnięć w sferze wyglądu. Twoje osiągnięcia mogą być mierzone kondycją, wynikami badań, samopoczuciem, a nie tylko liczbą na wadze.
  • Daj sobie czas. Daj sobie czas na zmiany, jeśli ich naprawdę pragniesz. Daj sobie czas na akceptację i życzliwość wobec ciała, jeśli czujesz, że twoje ciało było traktowane jak wizytówka, ale ty nie chcesz się już tak czuć.
  • Pamiętaj, że ciało to narzędzie do doświadczania życia, a nie tylko do tego by wyglądać i się podobać. Ciało idealne, to ciało zadbane, otoczone troską, takie, które przechodzi przez różne etapy w życiu i się zmienia, takie, które dla ciebie jest najlepszym miejscem do życia!

Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Czekam na pierwsze opinie i komentarze. 

Poznaj mojego gościa

Małgorzata Zięba – psychodietetyczka i coach. Pracuje z kobietami, które chcą poprawić swoją relację z jedzeniem i wyjść z błędnego koła diet i odchudzania. Odzyskany spokój, wolność i równoWAGA smakują najlepiej :) Tematy jakie najczęściej pojawiają się w jej gabinecie we Wrocławiu to jedzenie emocjonalne i kompulsywne. W swojej pracy coraz częściej wykorzystuje ideę jedzenia intuicyjnego i związaną z nią uważność. Prowadzi o tym spotkania, warsztaty, a także kurs online „Wokół Jedzenia”. Współpracuje z Instytutem Proces. 

Jeżeli czujesz, że twoje odchudzanie nie jest ciałopozytywne i potrzebujesz wsparcia na swojej drodze do naprawienia relacji z ciałem i z jedzeniem, zapraszam do kontaktu z jedną z nas. Zaburzony sposób odżywiania, nadmierne restrykcje, przejadanie się, ciągłe podejmowanie odchudzania wpływa na naszą samoocenę i poczucie własnej skuteczności. Tutaj potrzeba uważności, świadomości, troski i cierpliwości, a nie kolejnej diety. Droga do polubienia siebie jest naprawdę wyboista, warto mieć wsparcie.

You may also like