fbpx
Home BLOG Zarządzanie czasem podczas odchudzania (Podcast)

Zarządzanie czasem podczas odchudzania (Podcast)

by Anna Paluch
Zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem podczas odchudzania

Chcesz dokonać zmiany. Kolejny raz rozpoczynasz batalię o zdrowe nawyki, redukcje nadmiernej masy ciała i świetne samopoczucie. Wiesz, czego chcesz, ale czy wiesz jak to zrobić? Czy wiesz jak zmieścić w tym pękającym w szwach kalendarzu kolejne zadania, a umówmy się tych z odchudzaniem będzie całkiem sporo. To dlatego właśnie umiejętne zarządzanie czasem podczas odchudzania jest takie ważne.

Bądź świadoma swoich priorytetów

Każdego rodzaju zmiana wymaga przygotowania i planu, tym bardziej wprowadzanie nowych czy wygaszanie starych nawyków związanych z prowadzonym stylem życia będą tego wymagały. To nie chodzi o wybieranie najlepszego czasu na odchudzanie, bo pamiętajmy, że czasu nigdy nie będziemy mieć więcej. Dlatego jeżeli czujesz, że potrzebujesz zmiany, zacznij już teraz. Musisz być jednak świadoma, że to wiąże się z wysiłkiem i innym żonglowaniem zadaniami, tak by priorytety były najważniejsze, a jeśli twoim priorytetem jest zdrowie, to jestem pewna, że znajdziesz czas na trening czy przygotowanie zdrowego posiłku. Z jednej strony każdy moment jest dobry na podjęcie działania, ale z drugiej strony to musi być świadoma decyzja, żeby za chwilę, przy pierwszych trudnościach nie zrezygnować. Trzymaj się mocno myśli o twoich priorytetach. Jeśli to zdrowie i odchudzanie, to pamiętaj o planowaniu właśnie tych działań jako pierwsze i najważniejsze.

Określ jakie są twoje priorytety?

Dlaczego są dla ciebie ważne?

Dokładnie planuj!

Ludzie sukcesu korzystają z planerów, aplikacji lub asystentów od ustalania harmonogramu, ale zawsze działają według planu. Ty też znajdź taki sposób planowania, który będzie dla ciebie najciekawszy, ale przede wszystkim pomoże w realizowaniu celów. Stos najpiękniejszych kalendarzy jest bezużyteczny, jeśli nie działasz według harmonogramu. Tym bardziej jeśli planujesz zmiany nawyków zdrowotnych potrzebujesz planu, by po prostu nie zapomnieć o poszczególnych krokach w natłoku innych zajęć.

Oczywiście nie wypełniaj kalendarza zadaniami po korek, jeśli wiesz, że masz kłopot z wypełnianiem wszystkich obowiązków. Zacznij od kilku małych nawyków, ale określ konkretnie kiedy i jak to zrobisz. Tutaj znów wracamy do priorytetów – jeśli wiesz, że to dla ciebie ważne zadanie, wykonasz je.

A może lista TO-DO zamiast kalendarza? Okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest planowanie w kalendarzu konkretnych bloków czasowych przeznaczonych na priorytety. Badania pokazują, że niewiele osób wykonuje w 100% zadania z listy, zawsze znajdzie się coś pilniejszego, ale niekoniecznie będące twoim priorytetem. Zadania na liście nie mają konkretnego czasu wykonania, są raczej zbiorem różnych przypomnień. Planowanie w kalendarzu pozwala na rozłożenie w czasie zadań z różnych ważnych sfer życia. Ćwiczenia zaplanowane na 7.00 rano na konkretny dzień mają większą szansę zostać wykonane niż trening do odhaczenia na liście niewiadomo kiedy, jak znajdziesz czas (hahahaha). Dodatkowo badania pokazują, że listy zadań do wykonania generują dużo niepotrzebnego stresu i napięcia, bo przecież trzeba znaleźć na nie wszystkie czas.

Oczywiście jestem fanką list, ale tych niezobowiązujących, inspirujących. Warto je traktować jak zadania do wykonania, ale niech to nie będzie lista obowiązków, ale lista dobrych nawyków, relaksujących czynności, lista dobrych zakupów, albo ulubionych treningów z internetu, po to by jak już zaplanujesz czas w kalendarzu, nie tracić go na wybór działania. Dodatkowo urozmaicanie np. treningu również działa motywacyjnie. Nie zawsze mam ochotę zrobić mocny trening, więc może wybiorę coś z jogi lub rozciągania?

Planowanie czasu na aktywności związane z odchudzaniem (trening, gotowanie, zakupy, organizowanie sobie wieczoru by nie sięgać po przekąski) to jedno, ale dla lepszej organizacji czasu dobrze jest planować również dokładnie jak wygląda nasz jadłospis oraz kiedy i jakie robimy zakupy. Sięganie po niezdrowe jedzenie to bardzo, naprawdę bardzo często wynik problemu z planowaniem dnia. Po pierwsze nie wiemy co mamy zrobić do jedzenia, wracamy do domu już głodni i zanim zrobimy coś zdrowego, sięgamy po kilka przekąsek. A w ogóle to się okazuje, że filet z kurczaka jest nierozmrożony! Czy w takim wypadku potknięcia dietetyczne to nie jest wynik niezbyt udanej organizacji czasu? Gdybyś miała spisane menu na ten tydzień i zerknęła do niego dzień wcześniej, wiedziałabyś co trzeba przygotować wcześniej. Jeśli wiesz, że wracasz z pracy późno i jesteś bardzo głodna, mogłabyś zaplanować przygotowywanie obiadu wieczorem dnia wcześniejszego, jest wiele jednogarnkowych dań, które można zrobić wcześniej. Ale to wszystko wymaga refleksji i organizacji czasu według własnego kalendarza zobowiązań i rozkładu dnia. Dlatego weź jeden porządny, gruby notes i zapisuj wszystko, co ważne i warte dokładnego zaplanowania. A wszystko co związane z nowymi nawykami, zmianą starych jest warte zaplanowania i zapisania, bo nie jest jeszcze twoją rutyną. Odsyłam cię w tym miejscu do podcastu o tym, dlaczego warto planować jedzenie, sport, zakupy i oszczędzanie.

Nie daj się wymówkom!

Po pierwsze, każdy z nas ma codziennie 1440 minut do wykorzystania, nie mniej, nie więcej, a to od nas zależy jak wykorzystamy ten czas, bez względu na ilość obowiązków. Dlatego zamiast zastanawiać się, jak robią to inni, pomyśl co ty możesz zrobić? Jak możesz udoskonalić swój plan dnia? Z czego możesz zrezygnować, a co chcesz praktykować? A przede wszystkim rozważ jak się organizujesz i czy w ogóle to robisz?

Po drugie, pamiętaj, że zawsze będzie więcej do zrobienia. Zawsze można więcej pracować. Zawsze można posprzątać więcej pokoi. Zawsze znajdzie się ktoś, kto potrzebuje twojej pomocy. Zawsze można zrobić więcej! Dlatego musisz wiedzieć, jak sobie odpuścić, bo wiele rzeczy trzeba po prostu odpuścić, kiedy nie mieszczą się w kalendarzu, a minut jest wciąż 1440. Jednak my mamy tendencje do tego, by czas poświęcać obowiązkom lub innym ludziom, a jeśli jakieś minuty zostaną, poświęcę je sobie i swojemu zdrowiu, rozwojowi. Podstawowy błąd zbyt dobrego (ale nie dl siebie) człowieka! Musisz rozdysponować czas na obowiązki, innych ludzi i na siebie i z góry założyć, kiedy i czemu poświęcasz czas, a nie na zasadzie resztek czy bonusów czekać na czas dla siebie. Nigdy nie będzie czasu dla siebie, bo zawsze jest coś do zrobienia! To nie problem z organizacją, jest największym problemem. To problem z myśleniem o organizacji bywa największą udręką. Jessika Turner pisze: „Nigdy nie jesteś zbyt zajęty, aby mieć czas na to, co kochasz. To tylko kwestia priorytetów, oceny tego w jaki sposób spędzasz dni i przeznaczasz czas na to, co ma dla ciebie wartość. Jeśli coś jest dla ciebie ważne, znajdziesz sposób, żeby jakoś wpasować to w swoje życie.”

Nie pozwól, żeby zdrowie i dobre samopoczucie nie było dla ciebie priorytetem. Każdego dnia powtarzaj sobie, że jesteś warta poświęcenia twojego czasu. Dopóki nie zmienisz swojego podejścia do priorytetów, nie będziesz lepiej organizować czasu, zawsze będzie więcej do zrobienia. Nie łudź się, że w przyszłości coś się zmieni. Jeśli nie jesteś w stanie lepiej zorganizować swój czas teraz, to za jakiś czas to się nie zmieni.

Możesz się łudzić, że łatwiej będzie, kiedy dzieci będą starsze. Możesz wierzyć, że dobrze zacząć od poniedziałku, lepiej od pierwszego poniedziałku miesiąca, a magia zadzieję się w poniedziałek pierwszego styczna. Możesz czekać na wiosnę. Możesz mówić, że inni mają łatwiej. Możesz narzekać na brak czasu i możesz czekać na lepszy czas. Ale możesz też wykorzystać ten czas, który masz również dla siebie. Dzisiaj.

Podsumowując:

  • Korzystaj z kalendarza lub notatnika, najlepiej zapisuj odręcznie, ale możesz też skorzystać z technologii (Asana<3).
  • Zaplanuj dokładnie w kalendarzu swoje działania w kontekście zdrowego odchudzania (trening, odżywianie, regeneracje, zakupy).
  • Niech w twoim kalendarzu są przestrzenie czasowe dla zdrowych nawyków, dokładnie wyznaczone.
  • Pamiętaj, że masz prawo, a wręcz obowiązek zadbać o siebie – niech to będzie jeden z twoich obowiązków, a nie przywilej, jeśli boisz się marnować na to czas.
  • Pamiętaj, że najlepszy czas na działanie jest teraz, bo nigdy nie będziesz mieć więcej czasu, nigdy!
  • Im więcej rzeczy zaplanujesz, tym mniej będzie cię mogło zaskoczyć i wprowadzić chaos w twoje życie ( i dietę). Poddaj refleksji wszystkie momenty, kiedy odpuściłaś, jak mogłabyś się przed tym ustrzec? Dostosuj plan do siebie, a nie siebie do idealnego planu!

Zarządzanie czasem podczas odchudzania nie dotyczy tylko lepszego zarządzania zadaniami związanymi z odchudzaniem. Chodzi o określenie priorytetów, z których zdrowie jest jednym z najważniejszych. Chodzi o zyskanie spokoju i pewności, że mam zasoby by dokonać teraz zmiany w swoim życiu. Chodzi o żonglowanie pozostałymi zadaniami i odpuszczanie niektórych na rzecz wprowadzania nowych nawyków.

Dlatego zastanów się, jakie są twoje priorytety i dlaczego zdrowie jest dla ciebie takie ważne? Rozważ, czy czujesz się spokojnie, kiedy pomyślisz o najbliższym czasie i czekających cię wyzwaniach? Czy jesteś w stanie odpuścić lub oddelegować zadanie, by zyskać czas dla siebie? Zdecydowane odpowiedzi na powyższe pytania to tak naprawdę fundamenty zarządzania czasem dla zdrowia.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Czekam na pierwsze opinie i komentarze. 

Zarządzanie czasem wymaga wzmocnienia samokontroli, jeśli chcesz popracować jeszcze mocniej, zapraszam do zakupu Ebooka „Osiągam więcej. 15 kroków do wzmocnienia samokontroli”.

Zapraszam do zakupu ebooka rozwojowego, gdzie znajdziesz 15 wskazówek dotyczących wzmacniania siły woli z wykorzystaniem badań psychologicznych oraz zadania do wykonania w ramach postawionego sobie wyzwania dla samokontroli.

Zarządzanie czasem

You may also like