fbpx
Home BLOG Kiedy nasze słowa mają dużą wagę? W zaburzeniach odżywiania! (Podcast)

Kiedy nasze słowa mają dużą wagę? W zaburzeniach odżywiania! (Podcast)

by Anna Paluch
dużą wagę
dużą wagę

Kiedy słowa mają dużą wagę? (Podcast)

Kończę ten sezon podcastem – apelem, skierowanym do nas wszystkich, ale najbardziej do rodziców, nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek. Nasze słowa mają dużą wagę, niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Nasze słowa mają dużą wagę i ten zlepek słów nie jest przypadkowy. Komentarze, które kierujemy często z troski, zwłaszcza do osób młodych związane z ich zdrowiem, mogą uczynić więcej złego niż dobrego. Niestety częściej nasze słowa dotyczą właśnie wagi i wyglądu, a nie zdrowia. Nie ma nic na nasze usprawiedliwienie, to my jesteśmy dorośli. Młode osoby są bardziej wrażliwe, są też często ambitne i niecierpliwe, a to przepis na zaburzenia odżywiania.

W dzisiejszym podcaście przedstawię Ci kilka przykładów komunikatów, które właśnie do zaburzeń odżywiania doprowadziły. To nie tylko to, ale często właśnie taki komunikat, komentarz uruchamia lawinę zachowań do ZO prowadzących. Wiem, bo pracuje z tymi osobami. Znam te historie. Smucą mnie za każdym razem tak samo. Każdy z nas ma wpływ i odpowiedzialność. Co w takim razie robić?

  • Jako specjaliści, osoby pracujące z innymi, a zwłaszcza dziećmi i młodzieżą musimy być odpowiedzialni za komunikaty jakie wysyłamy, oceny jakie wydajemy. Pracując z młodymi ludźmi wpływamy na ich samoocenę i kruche, dopiero kształtujące się poczucie własnej wartości. Młode osoby nie filtrują tych słów przez swoje doświadczenia, bo ich jeszcze nie mają. Jesteśmy dla nich wzorami i autorytetami, a nasze słowa ważą.
  • Nawet jeśli nasze komunikaty o potrzebie odchudzania wynikają z troski, nie mogą być rzucane jako jedno zdanie bez wyjaśnienia. Wyobraź sobie, że twoje neutralne komunikaty są odbierane jako dwa razy bardziej stanowcze. Tak właśnie odczytuje je młody człowiek. Jeśli nie masz czasu porozmawiać o tym na spokojnie, lepiej nie mów nic, nie komentuj. Jeśli Ci zależy porozmawiaj z rodzicem i za jego zgodą z dzieckiem. Nie wiesz przez co przechodzi dziecko i z czego mogą wynikać jego problemy. A może jest w procesie zmiany?
  • Uwrażliwienie. Spróbujmy wyobrazić sobie siebie w tym wieku, w takiej sytuacji. A może znasz to z autopsji. Chcesz być tym nauczycielem, który proponuje młodej osobie głodówkę? Chcesz być tą pielęgniarką, która mówi, że trzeba schudnąć? Chcesz być tym rodzicem, który mówi, przestań jeść tyle słodyczy? Słowo słowu nierówne. Porozmawiaj spokojnie, wyraź troskę, zastanówcie się wspólnie z dzieckiem, jak małe zmiany można wprowadzić. Nie zostawiaj go samego z diagnozą!
  • Pamiętajmy, że komunikaty, które trafiają do innych mogą dotyczyć nas samych. Jak często w towarzystwie dzieci komentujesz swój wygląd i potrzebę chudnięcia? Jak często w towarzystwie dzieci komentujesz negatywnie wygląd innych osób? To jasny sygnał, co się w życiu liczy. A co chciałabyś aby się liczyło dla Twojego dziecka?
  • To nie jest tak, że teraz dzieci są zbyt wrażliwe i wszystko „biorą” do siebie. Nie, po prostu kiedyś emocji nie można było wyrażać, trzeba było je tłumić. Uczymy dzieci rozpoznawania i reagowania na emocje i to jest bardzo ważne. Nie pozwólmy by nasze rany emocjonalne wpływały na nasze postawy wobec innych. Emocje są dobre, wrażliwość jest ok. To, że ty radziłaś sobie z emocjami zajadając, nie oznacza, że teraz chroniąc dziecko będziesz krytyczna wobec jego wyborów żywieniowych i będziesz powtarzać jak ważny jest wygląd.

Słysząc te historie w gabinecie czuję często żal, bo nikt nie powinien słyszeć takich słów, w tak ważnym dla rozwoju wieku. Czuję złość, że można być tak niewrażliwym. Staram się zrozumieć, być może ta osoba nie była świadoma, że takie słowa tak mocno mogą trafić i sprowokować do gwałtownych zmian. Być może to źle wyrażona troska, bo sama kiedyś przechodziła przez taką historię? Nie pozostaje mi nic innego jak uwrażliwiać i wszystkich zachęcam do tego samego. A zacznijmy od siebie!

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube!

Dziękuje za ten sezon podcastów! Wracam we wrześniu z nowymi pomysłami i UWAGA! z nowym podcastem, którego będę współprowadzącą. Tymczasem będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie!

You may also like