fbpx
Home BLOG Jak zachować wspomnienia? Inspiracje

Jak zachować wspomnienia? Inspiracje

by Anna Paluch
Jak zachować wspomnienia

Jak zachować wspomnienia

Jak zachować wspomnienia? Inspiracje

Pamiętasz smak pierogów z jabłkami lepionych przez babcie w letnie przedpołudnia, kiedy spędzałaś u niej wakacje? Myśląc o tym wracasz do lawiny wspomnień związanych z tym, jak babcia pozwalała ci się czesać, bo mama tego nie znosiła. I te drzewa, na które tak fajnie się wchodziło, a których już dawno nie ma… Pewnych wrażeń, smaków, zapachów, dźwięków, wydarzeń się nie zapomina. Niektóre są niezwykłe w swojej zwykłości, jak pierwszy spacer z miłością twojego życia, inne wiążą się z przełomami w życiu, momentami niewyobrażalnego szczęścia lub obezwładniającego bólu. Na szczęście i nieszczęście czas leczy rany, ale nawet najpiękniejsze wspomnienia ulegają zatarciu. Kojarzy się sekundy, jeden moment, problemem jest umiejscowienie go w czasie i miejscu… Jak zachować wspomnienia, by czas ich nie wymazał?

Zdjęcia

Łatwo jest stwierdzić w momencie, w którym coś się wydarzyło, że zapamiętamy to do końca życia. Owszem te emocje do ciebie powrócą, ale coraz trudniej będzie sobie przypomnieć kolor sukienki, usłyszaną piosenkę lub wyraz twarzy najważniejszej osoby właśnie w tym momencie. A już z pewnością nie zobaczysz we wspomnieniach swojego wyrazu twarzy przepełnionego szczęściem. Dlatego choć nie znoszę swoich zdjęć, wiem jakie są one ważne dla wspomnień. Nikt nie chce myśleć o takich momentach, kiedy przyjdzie nam się pożegnać z kimś bliskim, bardzo nie chciałabym zostać bez wspomnień. Okropnie się boję, że zapomnę twarz osoby dla mnie bardzo ważnej, wiem przecież, co się dzieje z innymi wspomnieniami. Z tego powodu chcę mieć zdjęcia rodziny, przyjaciół, psa, domu, wszystkich ważnych dla mnie ludzi i miejsc, by widzieć zmiany, pamiętać o różnych momentach, które były dla nas osobliwe. 

Jak zainspirować się zdjęciami?

  • rodzinne zdjęcie, co roku w tym samym miejscu,
  • regularne mini sesje,
  • przynajmniej kilka zdjęć w ważnych momentach,
  • zdjęcia domu i ogrodu w zależności od zmian pory roku,
  • zdjęcia wybranego, ulubionego miejsca w domu i sesje w zależności od zmian pór roku, świąt,
  • założenie fotoksiążki z wybranymi najważniejszymi zdjęciami,
  • album związku – jak zmienia się wasza miłość na zdjęciach
  • katalogi ze zdjęciami na dysku zewnętrznymi aktualizowane regularnie, wiesz co będzie, kiedy coś stanie się z komputerem…
  • stworzyć kapsułę czasu ze zdjęciami i pamiątkami z wybranego okresu czasu, przeznaczoną do otwarcia na innym etapie życia, może przez następne pokolenie,
  • profesjonalna sesja z ważnego etapu życia – zastanów się, czy nie będziesz chciała wrócić do tych wspomnień w pięknej oprawie np. sesja w ciąży, sesja ślubna, sesja po zrzuceniu zbędnych kilogramów,
  • drzewo genealogiczne ze zdjęciami osób z rodziny, szukanie podobieństw w wyglądzie, 

Kreatywnie:

  • stwórz własny rodzinny album, gdzie oprócz zdjęć będą wklejone obrazki, wycinanki, podpisy. Niech tło nie będzie białe, ale nawiązuje do twoich ulubionych kolorów i wzorów. Możesz oczywiście kupić gotowy album, spójrzcie na ten piękny album dla rodziny podróżników od MańKa Project
  • stwórz książkę kucharską stworzoną ze wspomnień i tradycyjnych potraw, które budzą w tobie najpiękniejsze wspomnienia. Niech będzie ciepłym wspomnieniem dla ciebie i inspiracją do odtwarzania potraw, a może prezentem dla twoich dzieci. Niektóre przepisy nie mogą tak po prostu odejść w niepamięć. Dodatkowo możesz powklejać do takiej książki wybrane zdjęcia: kucharek z każdego pokolenia, umorusanych jedzeniem dzieci. 

Dziennik

Kiedy nie ma obrazów, można przywrócić wspomnienia słowami. Jak zachować wspomnienia? Zapisując je w dzienniku. Prowadzenie dziennika ma kilka ważnych funkcji: pozwala zachować w pamięci wspomnienia, pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, kiedy możemy wylać wszystko co nas boli na papier, pomaga usystematyzować informacje, myśli i uczucia, może pomóc w motywowaniu się do kolejnych działań i zmian w życiu. Teraz to nie musi być forma tradycyjnego pamiętnika, ponieważ możesz swój pamiętnik prowadzić w zeszycie, aplikacji, na komputerze. Liczy się wygoda, ale ważniejsza jest regularność niż forma. Opisuj rzeczywistość, która jest dla ciebie ważna na bieżąco. Możesz prowadzić dziennik codzienny, ale też różne odmienne formy. 

Możesz prowadzić:

  • dziennik wspomnień codziennych, tradycyjny pamiętnik,
  • dziennik emocji, jeśli jesteś osobą, która ma problem z wyrażaniem emocji, to może być forma by wreszcie pozbyć się napięcia, ale też zorientować się w swoich uczuciach, naprawdę czytając o tym, co czujesz, zmieni się perspektywa.
  • dziennik wdzięczności, mamy ogromny problem z docenianiem tego, czego dokonaliśmy każdego dnia. Warto zapisywać te nawet najmniejsze naszym zdaniem sukcesy, ponieważ one budują twoją pewność siebie. Przestań się porównywać, napisz co ty dzisiaj zrobiłaś dla siebie, dla innych. Myśląc tylko o sobie, nagle się zorientujemy jacy jesteśmy produktywni, porównując się, zawsze wypadamy blado.
  • dziennik ważnych wydarzeń: ciąży, narodzin, związku, rozwoju własnej działalności. To wspaniałe wspomnienia, życiowe lekcje i ważne podsumowania. Niesamowicie można zaobserwować również zachodzące zmiany w wyglądzie, emocjach wypisanych na twarzy.
  • dziennik podróży, bardzo podobają mi się te mapy do wieszania na ścianach, gdzie zdrapujesz kolejne miejsca, które odwiedzasz. Warto tworzyć takie dzienniki podróży zwłaszcza jeśli lubimy podróżować, bo to oczywiście wspomnienia, ale też usystematyzowanie informacji, by później nie kłócić się przy znajomych, czy dane wydarzenie miało miejsce we Włoszech czy Hiszpanii. Mamy wszystko czarno na białym.
  • dziennik pierwszych razów, przeczytałam o tej propozycji u Edyty Zając i również mocno do mnie przemówiła. Taki zbiór chwil, emocji, wysiłku podejmowanych po raz pierwszy. Jeżeli lubimy doświadczać i wychodzić ze swojej strefy komfortu, to ciekawy pamiętnik. Zwłaszcza, że po kilku pierwszych razach, kiedy pojawi się obawa, zniechęcenie, można zerknąć, przypomnieć sobie, że zawsze jest strach, ale i ekscytacja, którą znów zechcesz poczuć. 
  • listy do siebie z przyszłości, zwłaszcza kiedy coś nie idzie po naszej myśli lub staramy się zmotywować do zmiany. Warto napisać taki list do siebie, osoby której udało się osiągnąć ten cel. Pomaga nam to nie tylko w motywowaniu się, ale również będzie ciekawym doświadczeniem przeczytanie takiego listu po tych 5, 10 latach. Możesz pisać je np. w swoje okrągłe urodziny, dzieląc się ze sobą emocjami, które ci w tym momencie towarzyszą, celami, które zamierzasz osiągnąć, wdzięcznością, za to co masz. 

Można znaleźć mnóstwo sposobów na zatrzymanie wspomnień w pamięci, trzeba nam jednak czasu, cierpliwości i chęci do korzystania z tych metod. Tymczasem wydaje nam się, że zapamiętamy, a poza tym nie mamy czasu…No właśnie, czas płynie, wspomnienia czy tego chcemy czy nie zamazują się. Pielęgnujmy je, dbajmy o nie. To działa kojąco na duszę i może motywować do działania w przyszłości. Skoro tak ciepło wspominamy te czasy spędzone z bliskimi osobami, warto aby w przyszłości również tak dobrze wspominano nas. Może więc zadbajmy o wspomnienia wspólnie? Razem z rodziną stwórzmy kreatywne albumy czy drzewa genealogiczne. Pomyślmy na co przeznaczamy ten nasz cenny czas i ograniczoną w pojemność pamięć…

A ty jak starasz się zachować wspomnienia? Czy są smaki, dźwięki, zapachy, które przywołują ciepłe wspomnienia, o których zechcesz nam napisać?

 

You may also like