fbpx
Home CIAŁO 10 urodowych mitów!

10 urodowych mitów!

by Anna Paluch

lipstick-1367771_1920

Na pewno niejedna z Was szczerze wierzyła w parę obiegowych opinii, dotyczących pielęgnacji, które niekoniecznie okazały się być prawdziwe. Zapraszam do zapoznania się z urodowymi mitami, które powtarzane są od lat.

1. Najlepsze dla skóry są kosmetyki organiczne

Nie zawsze! Podczas, gdy organiczna dieta ma zbawienny wpływ dla Twojego organizmu, kosmetyki organiczne nie są dobre dla wszystkich. Wiele składników uczula, niektóre z kosmetyków produkuje się z owoców, które wywołują alergie. Bardzo ważnym elementem przy używaniu organicznych specyfików jest pilnowanie terminów przydatności, które są o wiele krótsze w porównaniu z normalnymi kosmetykami. Złe przechowywanie również w szybki sposób może odwrócić się przeciwko Twojemu zdrowiu.

2. Potrzebujesz specjalnego kremu pod oczy

Tak i nie. Jeśli masz cienie lub wiecznie „zaspane” spojrzenie, obowiązkowo włącz do pielęgnacji krem pod oczy z kofeiną czy z witaminą C, który skutecznie zamaskuje zasinienia i usunie opuchliznę. W innym wypadku możesz śmiało używać tego samego kremu, który stosujesz do twarzy, pod warunkiem że cię nie drażni.

3. Balsamy do ust przesuszają usta

Może tak być, jeżeli ich forma bazuje na wodzie, która szybko paruje i wtedy wargi pozostają jeszcze bardziej wysuszone. Unikniesz tego problemu, wybierając produkty z przewagą tłuszczów (lipidów), np. masłem Shea oraz woskiem pszczelim. Nie zapominaj o nich, szczególnie gdy jest chłodno!

4. Tłustą cerę należy przesuszać

Absolutny MIT! Jeden z podstawowych błędów, który notorycznie popełniają osoby borykające się z cerą tłustą, mieszaną czy trądzikową. Jeśli za bardzo wysuszysz cerę, obudzisz w niej mechanizm obronny, a więc zwiększy ona produkcję sebum. Efektem jest jeszcze bardziej błyszcząca cera. Lepiej zatem stosować kosmetyki lekkie, które nie zatykają porów, a unikać tych mocno ją wysuszających

5. Słońce pomaga leczyć trądzik

Jeden z moich ulubionych mitów ;) Nic bardziej mylnego. Na początku rzeczywiście możemy zauważyć poprawę naszej skóry, natomiast później będzie produkować więcej sebum, co będzie skutkowało jeszcze większą ilością wyprysków. W efekcie długiego wystawiania cery trądzikowej na słońce zmiany mogą się nasilić.

6. Najlepszą metodą używania perfum jest „wejście w mgiełkę”

Zapach perfum najlepiej czuć wtedy, kiedy działają pod wpływem ciepła. Powinno się zatem rozpylać perfumy bezpośrednio na ciele, najlepiej w miejscach, gdzie zwykle sprawdza się puls: na szyi, za uszami i na nadgarstkach. Zapach będzie się długo utrzymywał również na Twoich włosach.

7. Częsta depilacja = grube, ciemne włoski

Częstotliwość golenia nie ma wpływu na grubość, czy kolor włosów. To tylko złudzenie. Odrastające włoski są krótkie, przez co nie odkształcają się łatwiej niż te dłuższe i w rezultacie sprawiają wrażenie mocniejszych i twardszych. Naturalny włos ma zakończenie lekko spiczaste, w momencie jego zgolenia, „ucinamy” go na płasko, co daje efekt bardziej ostrych włosków. Lepiej zastosuj jednak depilację. Wyrwanie włosa z cebulką włosa, powoduje wolniejszy wzrost włosa, staje się on słabszy i bardziej delikatny.

8. Nie używam podkładu, bo zatyka mi pory

Może było tak w poprzednim wieku, ale teraz… to bzdura. Kiedyś podkłady zawierały między innymi mąkę ryżową, która rzeczywiście zatykała pory. Dzisiejsze wręcz pielęgnują skórę i stanowią doskonałą ochronę przed zanieczyszczeniami oraz promieniowaniem.

9. Krem z retinolem nie jest dla każdej skóry

Możesz i powinnaś używać go niezależnie od rodzaju skóry. Bo retinol to najlepsza znana substancja odmładzająca i opóźniająca powstawanie zmarszczek. Po 30. roku życia stosuj go w formie kuracji, co cztery miesiące, a po pięćdziesiątce jako krem na noc. Zacznij od trzech razy w tygodniu i na początek mieszaj ze zwykłym kremem nawilżającym, aby stopniowo przyzwyczaić skórę do retinolu.

Prawda, pod warunkiem że robisz je z głową. Codzienny peeling sprawdza się tylko w przypadku grubej skóry. Wrażliwą może drażnić i niestety przyspieszać jej starzenie. Alternatywa? Krem z kwasami, np. salicylowym lub migdałowym, nakładany co drugi dzień na noc, lub silniejsze oczyszczanie skóry raz na pół roku u kosmetologa. Najlepiej zadziała seria 8-10 peelingów z kwasem migdałowym robionych w tygodniowych odstępach. Należy jednak pamiętać, iż eksfoliację kwasami można wykonywać tylko w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, gdy ekspozycja na słońce jest niewielka. Najlepiej po lecie oraz po zimie, aby skórę odżywić, pobudzić do produkcji elastyny czy zlikwidować przebarwienia.

A Ty jakie znasz mity urodowe? Który z mitów powyżej, słyszałaś najczęściej? Podziel się z nami swoją opinią!

You may also like