fbpx
Home BLOG POURLOPOWE OCZYSZCZANIE

POURLOPOWE OCZYSZCZANIE

by Anna Paluch

top-view-1248949_1280

Kończy się czas letniej rozpusty kulinarnej  i rozleniwienia sportowego. Pora wykupić karnet na siłownie, wymienić garderobę do biegania i wrócić na tory zdrowego odżywiania. Jednak mimo powrotu do zdrowych nawyków i naturalnego jedzenia może przydałby się mały detoks?

Mały detoks i naturalne suplementy

Oczyszczanie organizmu trzeba zacząć przede wszystkim od wprowadzenia lekkiej diety z wykluczeniem cukru prostego i ograniczeniem tłuszczów trans oraz produktów przetworzonych. Dodatkowo kuracje warto wesprzeć naturalnymi suplementami oczyszczającymi i ziołami. O tym będzie jutro, natomiast dzisiaj podstawowe zasady oczyszczania i przykładowy tygodniowy jadłospis do pobrania.

Podstawowe zasady

Nawodnienie

Zrezygnujmy z alkoholu i wszystkich słodzonych napojów. Alkohol odwadnia i kusi by go połączyć z innymi kalorycznymi napojami. Warto go sobie darować na jakiś czas. Zostań przy wodzie i herbatach ziołowych. Kawę ogranicz do minimum, a może udałoby się zupełnie odrzucić? Pij dużo wody, co najmniej 2 litry samej, czystej wody i dodatkowo herbaty. Jak to zrobić? Noś ze sobą butelkę wody. Możesz załączyć aplikację- przypominajkę, jeżeli masz kłopot z pamięcią. Nie pamiętasz, bo nie chcesz pamiętać? Jeśli nie woda, to dzbanek zielonej herbaty albo czystka i kolejne dolewki powinny załatwić sprawę.

Dieta

  1. Regularne posiłki. Proponuje 5 posiłków, w tym 3 większe i 2 mniejsze. Nic tak nie przywraca organizmu do równowagi jak odpowiednie przerwy między posiłkami bez podjadania. Przekąski najczęściej są kaloryczne i mało odżywcze, co tu dużo mówić, zaśmiecają nasze ciało.
  2. Lekka dieta bogata w warzywa. Swoją oczyszczającą dietę oprzyj na warzywach, strączkach i węglowodanach złożonych. Ogranicz białko w postaci mięsa i tłustych serów. Niech żywienie w przeciągu dwóch tygodni będzie naprawdę lekkie i większości składa się z warzyw. Generalnie Polacy spożywają za dużo białka zwłaszcza zwierzęcego. Dzień bez mięcha wydaje się być głodówką. Jednak czasem taka głodówka się przydaje, aby odkwasić organizm. Tak jak w przypadku redukcji, dieta rządzi się nieco innymi prawami, tak w trakcie detoksu chodzi o to, aby odciążyć nasz układ trawienny. Można się nawet nieco „przegłodzić”, to nie jest sposób na odchudzanie, ale na detoks po wakacyjnej rozpuście sprawdzi się dobrze. Wybieraj warzywa bez ograniczeń, kasze, strączki czy owoce. To najlepszy zestaw bazowych produktów dla diety oczyszczającej. 
  3. Jedzmy mniej. Nie najadaj się do samego końca. Odejdź od stołu nie będąc zupełnie sytym. Naprawdę naszemu ciału nic się nie stanie, jeśli go potraktujemy restrykcjami przez krótki czas. Ale! Tak jak wspominałam, to nie jest sposób na odchudzanie. To może być sposób na przygotowanie się do diety, ale głodówka nigdy nie jest dobrym sposobem na schudnięcie, bo grozi efektem jojo i stresem oksydacyjnym. To rozwiązanie dla osób, które chcą odciąć się od wszelkich pokus, by później łatwiej było utrzymać zdrową dietę. 
  4. Sposób przygotowania. Gotowanie i grilowanie bez tłuszczu będzie najlepszym rozwiązaniem. Sałatkę polej oliwą, aby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach dobrze się wchłonęły. Pozbądź się panierki i ciężkich sosów. Ma być lekko!
  5. Kiszonki. Czas na prawdziwie kiszoną kapustę i ogórki pełne dobroczynnych bakterii, które pomogą naszemu organizmowi poradzić sobie ze złogami śmieciowego jedzenia. Mamy również dostęp do świeżych buraków – ukiś samodzielnie barszcz i popijaj codziennie po szklance. Możesz go spokojnie przechowywać w lodówce przez miesiąc czasu. 

Sposób na detoks jest prosty. Jak na to słowo wskazuje, należy odrzucić wszystko co złe. Ponadto dla najlepszych efektów dać organizmowi możliwość czerpania z tego co już posiada w swoich zasobach bez kolejnego dokładania. Kiedy my byliśmy na wakacjach, nasz żołądek ciężko pracował. Teraz pora dać mu odrobinę wytchnienia, a my pomęczmy się trochę z przyzwyczajeniami i zachciankami, które są w naszej głowie! Ciało radzi sobie dużo lepiej niż nasz duch! Kiedy nam się wydaje, że umrzemy z głodu…ono ma jeszcze sporo w zapasie. 

To co mały detoks? Detoks tydzień– do pobrania! Podejmij to trudne wyzwanie, na pewno poczujesz się lepiej. Już jutro dodatkowe naturalne suplementy pomagające oczyścić ciało po lecie.

You may also like