fbpx
Home BLOG WYZWANIE – 10 DNI BEZ NIEBIESKICH EKRANÓW PRZED SNEM

WYZWANIE – 10 DNI BEZ NIEBIESKICH EKRANÓW PRZED SNEM

by Anna Paluch

wi9yf7kTQxCNeY72cCY6_Images of Jenny Lace Plasticity Publish (4 of 25)

Kolejne wyzwanie na naszej mapie zdobywania zdrowych nawyków może być naprawdę ciężkie. Otaczamy się nimi właściwie bez przerwy, odrywając się od jednego przełączamy swoją uwagę na kolejne. Obcujemy z nimi od rana do nocy…niebieskie ekrany czyli aktywne wyświetlacze naszych telefonów, tabletów, telewizorów, laptopów. Nie bój się , nie zamierzam odrywać cię od świata, zachęcam jednak do tego, aby dać swoim oczom odpocząć na godzinę (przynajmniej!) przed snem i nie korzystać ze świecących sprzętów. 

Co w tym szkodliwego?

Szkodliwość tego zjawiska jest związana z jakością naszego snu. Należy unikać ekspozycji na światło, zwłaszcza na padające na oczy i o niebieskiej barwie. Światło niebieskie najsilniej hamuje uwalnianie melatoniny, a dla mózgu jest sygnałem świtu, początku dnia, co za tym idzie mózg nie zwalnia nie jest gotowy na noc – wręcz przeciwnie budzi się do działania. Zaburza nam się rytm zegara biologicznego i mózg nieco głupieje, nie potrafi się odprężyć, dłużej zasypiamy, a sen jest gorszej jakości. Badania nie pozostawiają w tym zakresie złudzeń. W jednym z nich okazało się, że czytający z ekranu emitującego światło trudniej zasypiali, a podczas snu krócej znajdowali się w fazie REM. Następnego dni trudniej się budzili i byli mniej wyspani. Dodatkowo mówi się o wytwarzaniu w siatkówce oka wolnych rodników, które są odpowiedzialne za stres oksydacyjny, a co za tym idzie za osłabienie naszego organizmu. To również jest efektem niebieskich ekranów. Warto pamiętać, że wiele badań wskazuje na związek niedoborów snu z chorobami układu krążenia czy cukrzycą. Przy współczesnym trybie życia, w którym coraz trudniej znaleźć czas na bezpieczne 7 godzin snu nawet niewielkie zakłócenia mogą być niebezpieczne. Sen jest lekarstwem i najlepszą wspomagającą kuracją na choroby, przetrenowanie, wyzbycie się stresu. Pozbawiając się snu, można doprowadzić do śmierci. Dlaczego więc nie zadbasz o jego jakość?

Rezultaty innych badań wskazują jednak na to, że światło może odgrywać pewną rolę jeśli chodzi o kształtowanie się zdolności poznawczych i nastroju. W konsekwencji, nienaturalna ekspozycja na światło może mieć negatywny wpływ na humor i zachowanie, nie jest to dokładnie zbadane, ale może budzić niepokój, zwłaszcza w kontekście dzieciaków spędzających mnóstwo czasu przed ekranami.

 

Krótki, przerywany i w napięciu sen nie spełnia swojej funkcji. Zastanów się czy dobrze wykorzystujesz jego prozdrowotny wpływ? Fachowcy zalecają odstawienie niebieskiego światła na 3 godziny przed zaśnięciem. Ok! Wiem, że to wasza praca, relaks, rozrywka, dlatego odpuść chociaż na godzinę.

Jak sobie pomóc? 

Oczywiście odkąd wiadomo z jakimi negatywnymi skutkami związana jest podaż niebieskiego światła, naukowcy różnych dziedzin próbują temu przeciwdziałać. Możesz więc:

– Jeśli jesteś okularnikiem spróbuj korzystać ze szkieł ze specjalnymi filtrami, które chronią oczy przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, zresztą nie trzeba być okularnikiem, aby mieć okulary z filtrem!

– Możesz korzystać ze specjalnych funkcji swoich sprzętów, które dostosowują jakość światła do pory dnia, zamieniając światło niebieskie na bardziej brązowe i pomarańczowe, 

– Nie chcesz instalować aplikacji na każdym sprzęcie, spróbuj nosić okulary z bursztynowymi szkłami. Jeden gadżet na wszystkie ekrany.

– Czytaj drukowane książki. Passe? Korzystaj z czytników e-booków – wykorzystują papier elektroniczny, najlepiej jak są nie podświetlane.

– Jedz owoce jagodowe, zawierają wiele przeciwutleniaczy pomocnych przy regeneracji narządu wzroku,

– Wykorzystaj ten czas:

  • na długą kąpiel i inne rytuały wieczorne,
  • rozmowę z najbliższymi, ale twarzą w twarz (!!!),
  • ćwiczenie świadomego oddechu, medytacje, modlitwę, komu gdzie bliżej,
  • poćwiczyć naukę gry na instrumencie, 
  • poprasować,
  • posłuchać radio,
  • zaplanuj kolejny dzień, przeanalizuj miniony,

Wiem, że to nie jest łatwe być na chwilę offline, a co dopiero przez godzinę. Naprawdę warto oderwać się od tak wielu bodźców, informacji, kolorów, które na nas napadają przez nasze sprzęty. Zamiast zajmować się życiem innych, może pobądź chwilę ze sobą? Doceń siebie i to co wokół!

You may also like