fbpx
Home BLOG Bulimia. To nie tylko wymioty!

Bulimia. To nie tylko wymioty!

by Anna Paluch

Bulimia. To nie tylko wymioty!

Bulimia to realne zagrożenie dla zdrowia i życia, to tak samo wyniszczające ciało i psychikę zaburzenie odżywiania. Niestety mam poczucie, że „niedoceniane” prze osoby z otoczenia i samych pacjentów. Przez to trwają w zaburzeniu latami, nie mając wsparcia i motywacji do leczenia. A konsekwencje dla zdrowia fizycznego coraz bardziej dewastują ciało. Uwikłanie w mechanizmy chorobowe pod względem psychologicznym coraz silnej zniewala i osacza. Bulimia to groźna, bardzo dobrze ukrywana i na pierwszy rzut oka niezauważalna choroba. Stosowanie wymiotów, środków przeczyszczających rujnuje powoli zdrowie. A nawyk ich stosowania coraz  mocniej wpływa na sposób odżywiania, czucie ciała i myślenie o swoim ciele, sobie, normalności. Co musimy wiedzieć o tym zaburzeniu? Na co zwracać uwagę? jakie konsekwencje wynikają ze stosowania wymiotów i środków przeczyszczających przez dłuższy czas? Jak zachęcić do szukania pomocy? Wreszcie jaki mechanizm stoi za tym zaburzeniem? I czy bulimia to zawsze wymioty?

W dzisiejszym podcaście przybliżam specyfikę tego zaburzenia. Dla wielu osób zaczyna się niewinnie, jako sposób na przyjemność z jedzenia i możliwość chudnięcia czy utrzymania masy ciała. Dla części to konsekwencja odpuszczenia kontroli podczas restrykcyjnego odchudzania, korę prowadzi do objadania się i poczucia winy. Każdy z tych mechanizmów wydaje się dla osoby stosującej chwilowym rozwiązaniem, okazjonalnym. Tylko z zaburzeniami odżywiania jest tak, że coraz mocniej zaciskają pętle. Możliwości „wolności w jedzeniu” coraz mocniej się kurczą, a potrzeba kontroli i przymus funkcjonowania w określony sposób jest coraz większy. Dlatego uczmy się o zaburzeniach odżywiania i bądźmy czujni na swoje zachowania i osób wokół nas. Z zaburzeniami odżywiania jest tak, że im wcześniej zareagujemy tym, większa szansa na pełny powrót do zdrowia.

Zapraszam na podcast psychodietetyczny oraz szkolenie dla specjalistów oraz pacjentów, dla lepszego zrozumienia tego zaburzenia odżywiania.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zaburzenia odżywiania jakim jest bulimia, zapraszam na szkolenie. Przedstawię drogę od diagnozy do wyleczenia pokazując specyfikę zaburzenia i zwracając uwagę na kluczowe elementy. Szkolenie kieruje do specjalistów dietetyków, psychologów, ale też nauczycieli, pacjentów i ich rodzin. 

You may also like