fbpx
Home BLOG Jak przetrwać Święta zdrowo? (Podcast)

Jak przetrwać Święta zdrowo? (Podcast)

by Anna Paluch
przetrwać Święta

Jak przetrwać Święta zdrowo?

Nie musisz przetrwać, pozwól sobie trwać i cieszyć się tym czasem. Bez względu na jakim etapie dbania o swoje zdrowie jesteś, Święta niech będą po prostu Świętami. Czasem spotkań, tradycyjnych potraw, zwolnienia tempa. Potrzebujemy tego! Nie nadawajmy temu czasowi zbyt wyjątkowego wymiaru pod względem przygotowań, nie łączmy go tylko z jedzeniem. Liczy się atmosfera, a zasady mogą być podobne do tych, jakie starasz się mieć przez większość roku. Niech stół nie będzie zastawiony poczuciem winy z powodu tego, co zjadłaś i ile. Zadbaj o fundamenty i uważność, nie dopuszczaj do zbyt dużego przejedzenia, a przetrwasz zdrowo i w dobrym samopoczuciu. Bo liczą się dobre emocje i ludzie. Co jeszcze liczy się dla Ciebie w tym czasie?

Zapraszam do odsłuchania dzisiejszego Świątecznego odcinka. Może dzięki niemu i przy nim trochę zwolnisz? Może zwrócisz uwagę na kilka kwestii, dzięki którym nie będziesz się bała, tego co będzie po Świętach, że przesadzisz, że zmarnujesz to, na co pracowałaś, że napewno się przejesz i objesz tym, czego „nie powinnaś”. Liczy się ilość, rozsądek, uważność. Nie pytaj jak przetrwać Święta, ale jak najlepiej z nich skorzystać dla swoich potrzeb i dobrych emocji.

W czasie ostatnich przygotowań, biegu, zakupów może wrócisz jeszcze do podcastu z tamtego roku, o Świętach bez poczucia winy. Tam więcej konkretnych wskazówek, dzisiaj więcej uważności i ważnych pytań do refleksji. Polecam oba!

W jakim miejscu jesteś?

Określ w jakim miejscu w kontekście dbania o zdrowie jesteś i czego możesz potrzebować w ten czas? Może to wychodzenie z anoreksji i potrzebujesz wsparcia, przytulenia, trwania z tobą, unikania komentarzy i zbyt dużych rodzinnych spotkań? Może to redukcja, której przyda się teraz więcej elastyczności, na którą możesz sobie pozwolić? A może wychodzisz z napadowego objadania się i potrzebujesz zadbać o redukcje napięcia, uważność podczas jedzenia i zwrócić uwagę na okoliczności (bez brania jedzenia na wynos).
 

Fundamenty zdrowia

Nawet jeśli w Twoim odczuciu będą odstępstwa od tego, jak chcesz, żeby wyglądał Twój sposób odżywiania na co dzień skup się na podstawach. Regularność jedzenia, zmniejszenie tempa, nieprzejadanie się, nawodnienie, spontaniczna aktywność. 

Zdrowa atmosfera

Zdrowa musi być przede wszystkim atmosfera, a nie dieta. Jeśli stawiamy sobie wysokie oczekiwania, nie nadążamy, mamy problem z postawieniem granic lub poproszeniem o pomoc, nasz styl życia na tym ucierpi. Pojawi się napięcie, chaos, rozdrażnienie, a stąd krótka droga do mijania się z celami zdrowotnymi w podejmowaniu decyzji żywieniowych. Mogą wrócić zachowania, które staraliśmy się przepracować. Niech na talerzu będzie karp albo uszka, a nie emocje. 

Dyskomfort jest naturalny

Świąteczna dieta bywa ciężka, to, że czujesz się fizycznie źle, nie oznacza, że coś złego zrobiłaś. Po prostu wystarczy mała ilość, różnych ciężkich produktów. To minie. Zadbaj o nawodnienie, regularność, spaceruj. Nie stawaj na wadze, nie oglądaj w lustrze brzucha. Zjadłaś groch i kapustę, na litość!

Czego sobie życzysz?

Zamiast wymyślania kolejnych pięknych życzeń, dajmy sobie uważność na nasze potrzeby. Zapytaj drugą osobę, zapytaj siebie: Życzę Ci tego, czego ty sobie życzysz. Czego więc sobie życzysz? Daj drugiej osobie i sobie czas na zmierzenie się z tym pytaniem, nie zapychaj tej ciszy słowami, daj jej wybrzmieć.

Po więcej zapraszam do odsłuchania w podcaście. Zwolnijmy, dobrze?

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Posłuchaj podcastu tam gdzie chcesz!

Jeśli znasz kogoś, dla kogo ten podcast mógłby okazać się wartościowy, przekaż proszę informację dalej. Możesz udostępnić link do artykułu lub w każdy inny wygodny dla Ciebie sposób. Jeśli doceniasz, lubisz i czekasz kolejne odcinki podcastu będę ogromnie wdzięczna za każdą opinię i polubienie, zwłaszcza na iTunes. Dzięki temu mam szansę trafić do szerszego grona odbiorców, przebić się ze swoją pracę przez te liczne podcasty. Dziękuje już teraz! Jeśli dasz mi znać np. w formie zrzutu ekranu mailowo lub na IG, że taką recenzje dodałaś odwdzięczę się ebookiem na temat wzmacniania siły woli! 

You may also like