fbpx
Home CIAŁO Co pamięta ciało? Czym jest PhysioKobido? Jak zmienia się fizjoterapia? Rozmowa z Dr Katarzyną Kubasiak

Co pamięta ciało? Czym jest PhysioKobido? Jak zmienia się fizjoterapia? Rozmowa z Dr Katarzyną Kubasiak

by Anna Paluch
Katarzyna kubasiak

Co pamięta ciało? Czym jest PhysioKobido? jak zmienia się fizjoterapia? Rozmowa z Dr Katarzyną Kubasiak

Nie tylko o fizjoterapii, ale wokół fizjoterapii i ciała kręci się tematyka dzisiejszej rozmowy z Dr Katarzyną Kubasiak – doświadczoną fizjoterapeutką i wykładowcą. Jak zmieniła się fizjoterapia i dlaczego modelowanie i odmładzanie również powinno się odbywać przy udziale fizjoterapeuty? Dlaczego nie każdy masaż kobido może dać nam oczekiwane rezultaty? Co pamięta nasze ciało, jak bardzo możemy przyzwyczaić się do bólu i dyskomfortu, którego można i warto się pozbyć by odzyskać jakość życia na jaką zasługujemy? A oprócz tego o czakrach, kulturze wschodu, uprzywilejowaniu i stereotypach na temat pracy z ciałem. Zapraszam na bardzo ciekawą i bogatą rozmowę o całościowym podejściu do naszego zdrowia.

Jakie informacje szczególnie są ważne?

  • Napięcia w naszym ciele bardzo wpływają na wygląd naszej twarzy. Pracując w zakresie facemodelingu, pracy w ogóle nie zaczyna się od twarzy. Tak jak skóra przechodzi z twarzy na resztę ciała, podobnie rzecz dzieje się w środku, mięśnie nie kończą się w granicach twarzy. Wpływają te w pobliżu czyli dekolt i plecy, a nawet te oddalone jak przepona, brzuch, biodra, pośladki. Napięcia w tych obszarach mogą wpływać na kształt naszej twarzy i jeśli ich nie opracujemy, możemy nie uzyskać oczekiwanym efektów samą pracą z twarzą.
  • Fizjoterapeuci współpracują nie tylko z ortopedami, chirurgami, reumatologami, ale również z stomatologami i ortodontami. Coraz częściej przed założeniem aparatu ortodontycznego zaleca się fizjoterapię w celu rozluźnienia pewnych obszarów i poprawy skuteczności późniejszej interwencji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dyskomfort, który odczuwają podczas zabiegów stomatologicznych np. problem z otwarciem szeroko jamy ustnej, może być związany z napięciami w obrębie twarzy. Problem z bruksizmem, zaciskanie i zgrzytanie zębów nie rozwiążą nadbudowane zęby czy specjalne nakładki, jeżeli nie zadziałamy u źródła czy pracując z napięciami w obrębie szczęki, ale też analizując, co w naszym życiu dzieje się takiego, że być może przekłada się na te napięcia. To mogą być nawyki, ale tak samo relacja na stres i kryzysy. Jakość życia osoby z tego rodzaju napięciami zmienia się i jest to jeden z szybszych procesów terapeutycznych, gdzie już po jednym zabiegu można zauważyć efekty znacznego zmniejszenia bólu.
  • Nasze ciało pamięta napięcia psychiczne, które przekładają się na napięcia w ciele. To mogą być duże kryzysy, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że te codzienne stresory, lęki, niepewność siebie wpływają na to jak czujemy się ze sobą i jak na to reaguje nasze ciało. Możemy wspierać się fizjoterapią, to jest niezwykle potrzebne, ale problemy będą wracać, jeśli nie zaopiekujemy się sobą również pod innymi względami, korzystając z psychoterapii i czy wzmacniając odporność psychiczną, dbając o zdrowy styl życia, odpoczynek i dobrą organizację czasu. Lubimy działać na konkrety, jest napięcie, pozbywam się go. Ale skąd ono się wzięło? Czy masz gotowość poszukać odpowiedzi na to pytanie?

Koniecznie posłuchaj całej rozmowy, która mimo, że ze specjalistką od ciała, daje wiele do myślenia na temat wzajemnego odziaływania ciała z psychiką. Myślę, że będzie również bodźcem do refleksji na temat przekonań jakie mamy o sobie, swojej pracy, swoich możliwościach.

POZNAJ MOJEGO GOŚCIA

Dr Katarzyna Kubasiak. Fizjoterapeutka, terapeutka twarzy, wykładowca akademicki, autorka recenzowanych publikacji naukowych i licznych artykułów popularnonaukowych, właścicielka YAS Centrum Fizjoterapii i Facemodelingu, współautorka szkolenia metodą PhysioKobido w ramach Instytutu Yas-Therapy. Na co dzień zajmuje się zarówno problemami natury estetycznej jak również schorzeniami i urazami narządu ruchu. Dużą część swojej pracy poświęca zaburzeniom szczękowo-twarzowym w aspekcie terapeutycznym, ale także estetycznym.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube!

You may also like