fbpx
Home BLOG Strefa specjalisty. Dlaczego terapia ACT może pomóc w odchudzaniu? (Podcast)

Strefa specjalisty. Dlaczego terapia ACT może pomóc w odchudzaniu? (Podcast)

by Anna Paluch
terapia act

Dlaczego terapia ACT może pomóc w odchudzaniu? 

 

Psychodietetyka to dla mnie możliwość  wykorzystania psychologii w całościowym dbaniu o swoje zdrowie. Odchudzanie jest tym celem z zakresu zdrowia, gdzie coraz częściej  włącza się psychologię. A psychoedukacja staje się nawet niezbędnym elementem procesu. I dobrze! Jednym z nurtów psychologicznych wykorzystywanych w  pracy nad zmianą stylu życia i leczeniu zaburzeń odżywiania może być terapia ACT. Mam poczucie, że elementy składające się na proces terapii w tym nurcie znajdują swoje wykorzystanie również w pracy ze zdrowym psychicznie pacjentem i  wspomagają proces dokonywania zmian zdrowotnych. Dlaczego terapia ACT może pomóc w odchudzaniu?

Terapia ACT (Acceptance and Commitment Therapy – czyli właśnie terapia akceptacji i zaangażowania) jest terapią z tzw. III fali podejścia poznawczo – behawioralnego. W tym podejściu kładziemy nacisk na nasze procesy poznawcze oraz podejmowane działania. Wychodzimy z założenia, że bardzo często nasze myśli i przekonania bywają źródłem naszego cierpienia, a to hamuje nas w działaniach, które miałyby przynieść nam poczucie szczęścia i lepszą jakość życia. Trudno jest podejmować się wyzwań, kiedy nasze myśli nas blokują, dlatego praca w terapii ACT to praca z myślami i nad zmianą zachowań. Jak sama nazwa wskazuje dążymy do akceptacji i zaangażowania. Warto powiedzieć, że w akceptacji myśli, ale też bolesnych wspomnień czy emocji, nie chodzi o ich tolerowanie, przyjmowanie ich wpływu, chodzi bardziej o odwagę w przyjęciu ich i działaniu zgodnie z naszymi wartościami. Inaczej możemy tutaj mówić o gotowości do przyjęcia emocji, myśli, doświadczenia, ale nie gotowości do tkwienia w sytuacji życiowej, która nam nie sprzyja. Angażowanie się to druga ważna kwestia, ACT stwarza nam poprzez różne procesy przestrzeń i zasoby do zaangażowania się w zmianę, w życie. Terapia akceptacji i zaangażowania jest opisana konkretnie, ma do zaoferowania sześć procesów i wiele narzędzi do zdrowienia lub rozwoju. Ważne dla pełnego zrozumienia tej terapii i dalszej rozmowy będzie krótkie opisanie tych podstawowych procesów. W założeniach terapii ACT nasze problemy, lęki, cierpienia wynikają z zakłóceń w zdolności człowieka do funkcjonowania w ramach sześciu procesów, tworzą one tzw. Heksafleks ACT. Składają się one z: kontaktu z chwilą obecną, wartości, akceptacji, defuzji poznawczej, ja jako kontekstu i zaangażowanego działania.

  • Kontakt z chwilą obecną to psychologiczna obecność, świadoma obecność, która jest bardzo trudna. Nasze myśli lubią odpływać, a my często działamy automatycznie. 
  • Wartości to rozpoznawanie, co jest dla nas naprawdę ważne, pożądane cechy naszego zachowania. To odpowiedź na pytanie, jaką chcemy być osobą, jak chcemy żyć? Wartości to nasz kompas na życiowych drogach, biorą one udział w pozostałych procesach i są kluczem do akceptacji i zaangażowania. 
  • Akceptacja jak już wspomniałam to otwarcie się na różne, również bolesne myśli, emocje i robienie im miejsca zamiast walczenia z nimi. 
  • Defuzja poznawcza to przeciwieństwo fuzji, która towarzyszy nam w codziennym życiu. W defuzji staramy się oderwać od myśli, nie dać się im porwać. Obserwujemy je. 
  • Ja jako kontekst oznacza naszą świadomość, poznanie swojego obserwującego Ja w czystej postaci. 
  • Zaangażowane działanie, czyli robienie tego co należy zgodnie z naszymi wartościami. Te procesy zapewniają nam elastyczność psychologiczną, czyli umiejętność bycia obecnym w bieżącej chwili, z pełną świadomością i otwartością na własne doświadczenie oraz podejmowania działania zgodnego z własnymi wartościami. 
 

W dzisiejszym podcaście opowiem trochę o podstawach terapii akceptacji i zaangażowania w odniesieniu do wprowadzania zmian zdrowotnych. Dlaczego zastosowanie technik ACT sprawdza się w naprawianiu relacji z jedzeniem i zdrowym odchudzaniu? Zapraszam na podcast psychodietetyczny!

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

Jeśli chcesz odchudzać pacjentów skutecznie i trwale potrzebujesz wiedzy psychologicznej. Wykorzystaj techniki i narzędzia terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), a pomożesz swoim pacjentom zmienić  przekonania na temat odchudzania i diet i osiągnąć cele. Zapraszam na szkolenie!

You may also like