fbpx
Home BLOG Jak zbudować swoją tożsamość w zmianie? Rozmowa z Edytą Zając

Jak zbudować swoją tożsamość w zmianie? Rozmowa z Edytą Zając

by Anna Paluch
edyta zając

Jak zbudować swoją tożsamość w zmianie? Rozmowa z Edytą Zając

Czy dokonywanie zmian może być przyjemne? Czy zawsze trzeba się ze sobą siłować? Zmiany to wyjście z powtarzalności, to robienie czegoś inaczej lub robienie czegoś innego niż wcześniej. Ze zmianami wiąże się lęk, ale nie da się go oswoić inaczej niż przechodząc przez ten etap i przyzwyczajając się do tego, nowego. Małymi krokami lub na głęboką wodę. To ty decydujesz, na jaki schemat wprowadzania zmian reagujesz lepiej. Samoświadomość, autorefleksja, odpowiedzenie sobie na kilka pytań – od tego warto zacząć.

Rozmowa z Edytą Zając, na którą serdecznie dzisiaj zapraszam zwraca uwagę na kilka ważnych aspektów dokonywania zmian. Jeżeli jest mi wygodnie w jakimiś obszarze, ale chcę/ potrzebuję dokonać w nim zmian, to zawsze będzie PRZEPYCHANKA. Edyta właśnie tego słowa użyła i myślę, że to ważne by zwrócić uwagę, że to zawsze jest praca. Można wierzyć i chcieć bardzo, ale na początku to będzie przepychanka. Czego mam dość? Jakie są moje cele? Jakie są moje zasoby? Natomiast jeśli czujesz, że siłujesz się za bardzo i tracisz wszelką chęć i energię, czas na określenie swojej tożsamości w zmianie.

Tożsamość w zmianie

Będzie nam dużo łatwiej jeśli osadzimy te zmiany w tym, kim jesteśmy i kim chcemy być w związku z nimi. Jak odpowiesz na pytanie, za kilka lat, o to jaką jesteś osobą? Co chcesz o sobie powiedzieć?

  • Jestem osobą, która uprawia sport?
  • Jestem osobą, która kocha zdrowe odżywianie?
  • Jestem osobą, która dba o balans pracy i odpoczynku?
  • Jestem osobą, która je regularnie?

Ale to nie tylko działania budują naszą tożsamość, ale również wiedza na temat tego, jaką chce być osobą i co tak naprawdę charakteryzuje osobę, która chcę być. Pora wyznaczyć elementy swojej tożsamości, jako osoby, którą chcesz być. Jeżeli to będzie w tobie, to w każdej sytuacji będziesz wiedziała, kim jesteś i pójdziesz tą drogą dalej. Patrzenie na zmiany z tej perspektywy polega na pokazywaniu sobie, w określonych momentach, poprzez działania, że to zdrowie jest dla mnie ważne. Na początku może małymi krokami, kiedy nie czujemy jeszcze gotowości, a w pewnym momencie zanurzamy się w to bardziej i bardziej, aż do tej naszej metamorfozy i stwierdzenia z całą pewnością: Jestem właśnie taką osobą, jaką chciałam być.

Moim zdaniem nie jesteś w stanie utrzymać super zdrowego życia, jeżeli nie jesteś osobą, która lubi zdrowy styl życia.

Edyta Zając

POZNAJ MOJEGO GOŚCIA

Edyta Zając jest psychologiem, trenerem oraz autorką psychologicznych książek i bloga. Od kilku lat prowadzi kursy online, które umożliwiają współpracę z psychologiem bez wychodzenia z domu. Jest żoną Mirka oraz mamą trójki dzieci.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube!

You may also like