fbpx
Home PSYCHE Wypalenie. 4 obszary do zaopiekowania (Podcast)

Wypalenie. 4 obszary do zaopiekowania (Podcast)

by Anna Paluch
wypalenie

Wypalenie. 4 obszary do zaopiekowania (Podcast)

Epizodów wypalenia możemy doświadczać wszyscy na różnych etapach naszego życia zawodowego i w różnych pełnionych rolach. To te przejściowe okresy, kiedy czujemy nieokreślony lęk, negatywne emocje, niechęć do spełniania się w określonej roli. Jeżeli chcesz zająć się tematem wypalenia albo zadziałać profilaktycznie, żeby epizody wypalenia były jak najmniej obciążające, pora przyjrzeć się czterem najważniejszym obszarom Twojego funkcjonowania w pracy i w życiu. Jeżeli podzielisz swoją uwagę i pracę rozwojową na uważną refleksje właśnie w tych sferach, jest szansa, że w razie kryzysu będziesz wiedzieć gdzie szukać, a następnie co zrobić. Zapraszam Cię na podcast lub do odtworzenia IG live właśnie na ten temat.

Bardzo często wypalenie czy kryzysy dotykają nas właśnie w jednym lub więcej obszarach, które tutaj wymieniam. Potrzebujemy uważności i zrozumienia, dlaczego właśnie te sfery mają takie znaczenie. Fizycznie? Potrzebujemy siły, energii, zdrowia by działać. Zmęczenie, które nam towarzyszy jest również zmęczeniem psychicznym, ale to jak się czuje nasze ciało ma bardzo duże znaczenie. Emocje? W każdym aspekcie naszego życia praca z emocjami jest ważna, tym bardziej w obszarze, który zajmuje nam dużo czasu i energii. Bez rozpoznanych i wyregulowanych emocji nie będziemy mieć psychicznych zasobów do tego, by rozwiązywać problemy lub cieszyć się sukcesami. Umysłowo? Łatwo o poczucie bezsensu, frustracje, zagubienie, jeśli nie mamy narzędzi do rozwiązywania problemów, jeśli nie potrafili uczyć się na bazie doświadczeń, jeśli się nie rozwijamy. Trudno o sukces, kiedy blokują nas nasze przekonania o nas samych, o innych i o świecie. Duchowo? Fundamentem tego jak wygląda nasze życie zawodowe, jakie wyznaczamy cele i jak do nich dążymy są nasze wartości. Ich rzetelne określenie i odpowiedź na pytanie: o co mi w życiu chodzi, zatrzymuje nas i pozwala na ugruntowanie się. Bo bardzo często przyjmujemy wartości innych, tracąc z oczu swoje potrzeby, a nie zaspokojone potrzeby mszczą się wypaleniem.

Obszar fizyczny – dotyczy naszego zdrowia i naszego ciała. Potrzebujemy uważności na sygnały ciała świadczące o potrzebie odpoczynku. To zdrowy styl życia uszyty na naszą miarę.

Obszar emocjonalny – dotyczy naszego rozpoznawania i reagowania na różne emocje, w różnych sytuacjach. Polega na skupianiu się z tą samą siłą na pozytywnych emocjach, co negatywnych. Pracujesz ze swoją empatią rozsądnie, nie oddając siebie całej.

Obszar poznawczy – to z jednej strony organizacja pracy i życia, umiejętne korzystanie z różnych narzędzi do rozwiązywania problemów. Z drugiej strony to praca z przekonaniami na temat pracy, pełnionych ról. To bezpieczna dla nas samych potrzeba kontroli.

Obszar duchowy – dotyczy skupienia się na swoich wartościach i odpowiednim określeniu swoich priorytetów. To odpowiedź na pytanie: jakim człowiekiem chcę być? Jakim rodzicem chce być? Jakim pracownikiem chce być?

Dzisiaj chciałam Twoją szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na uniwersalność problemu wyzwania jakim jest wypalenie zawodowe. Może dotknąć każdej osoby, która nieodpowiednio dba o swoje zasoby i ma osłabioną odporność psychiczną. Czasem jest to sygnał, że potrzebujemy zmian. My sami musimy odnieść teorię do swojej historii. Wziąć kartkę albo nawet dwie, podzielić ją na 4 obszary i odpowiedzieć na pytanie: jak dbam o każdy z tych obszarów? Czy wystarczająco? Czy w jakimś obszarze mam problemy, czuje zagubienie? Możesz spróbować ocenić i zareagować sam/a, ale możesz też skorzystać ze wsparcia, do którego zawsze będą zachęcać. Obserwator patrzy z innej perspektywy, z dystansu i pomoże nam zwrócić uwagę na inne rzeczy.

Żeby dawać innym, najpierw trzeba zaopiekować się sobą!

Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube!

Praca dietetyka jest bardzo wymagająca, nie tylko z powodu ciągłego aktualizowania wiedzy na temat zdrowia i żywienia. To zawód, w którym pracuje się z ludźmi, ludźmi dokonującymi zmian w zakresie zdrowia (a często życia). To bardzo obciążające psychofizycznie. Podobnie jak wszystkim innym pomagającym, lekarzom, nauczycielom, psychologom, grozi wypalenie zawodowe, tak samo problem może dotyczyć dietetyków. Praca dla innych ludzi, zwłaszcza pomoc w trudnościach, jakimi w naszym przypadku są: skuteczna redukcja wagi, przybranie czy pomoc w uzyskaniu poprawy zdrowia obciąża dietetyka z powodu dużego poczucia odpowiedzialności za ludzkie zdrowie. Wypalenie może dotknąć każdego, bez względu na wiek i staż pracy. Wypalenie zawodowe rozwija się powoli, dlatego warto interweniować, kiedy tylko czujemy, jak coś sprawia, że „tracimy serce do pracy”.

Zapraszam na szkolenie, a raczej spotkanie rozwojowe, podczas, którego zajmiemy się problemem wypalenia zawodowego w pracy dietetyka.

Termin: 18 maja godz. 20.00

You may also like