fbpx
Home BLOG Kilka słów o lęku. Rozmowa z psycholog Magdą Kowalską

Kilka słów o lęku. Rozmowa z psycholog Magdą Kowalską

by Anna Paluch
lęk
lęk

Kilka słów o lęku. Rozmowa z psycholog Magdą Kowalską

„Zmiana może być przerażająca, ale wiesz co jest jeszcze straszniejsze? Pozwolić, żeby strach powstrzymał Cię przed wzrostem, rozwojem i postępem.”

Mandy Hale

Bywa obezwładniający. Zatrzymuje nas przed działaniem, sprawia, że jesteśmy kontrolujący i zaborczy wobec innych, z lęku i troski o ich życie i przyszłość. Wywołuje nieprzyjemne odczucia w ciele, przywołuje czarne myśli. Z jego „pomocą” piszemy najlepsze, najbardziej kreatywne najgorsze scenariusze, w których przytrafiają nam się same najgorsze rzeczy. Tak często kojarzy nam się lęk. Dlatego jeszcze bardziej się wycofujemy, wpadamy w błędne koło strachu.

Jednak lęk jest również informacją, że chcemy zrobić coś innego, nowego czy wymagającego. Kolejne przekraczane poziomy lęku sprawiają, że łatwiej odnaleźć nam się w nowych sytuacjach, trochę się uodparniamy. Dzięki niemu czujemy jeszcze większą satysfakcję z podjętego działania. To on towarzyszy nam w wychodzeniu ze sfery komfortu i w sprawdzaniu co jest za tym murem, którym się otoczyliśmy by zabezpieczyć się przed przerażającym nieznanym. Lęk pokazuje nam, że coś jest dla nas ważne, boimy się ważnych rozmów, wyznawania uczuć.

Dwa opisy tego jak można traktować lęk, zupełnie odmienne. Negatywny i przerażający kontra towarzysz przygód, który pokazuje granice i zwraca uwagę na sprawy ważne. To od nas zależy w jaki sposób będziemy go traktować. Czy będziemy go przeklinać, czy pokonywać? Czy będziemy go tłumić, czy oswajać?

Czas świąteczny sprzyja lękom, takim powszechnym, ludzkim, naszym życiowym. Martwimy się o świątecznom atmosferę, o rodzinne relacje, podsumowujemy rok, w którym zazwyczaj nie udało się wszystko na 100%, boimy się, jak poradzimy sobie w nadchodzącym roku. Może to dobry moment by przyjrzeć się swoim lękom?

Zapraszam do odsłuchania rozmowy o oswajaniu różnych lęków z psycholog Magdą Kowalską. Co zrobić kiedy zamartwiamy się bardzo? Dlaczego boimy się badań profilaktycznych? Na koniec zastanówmy się czego oczekujemy od zbliżających się Świąt?

Mam nadzieję, że po odsłuchaniu poczujesz się lepiej, przyjrzysz się swoim obawom i poddasz je refleksji. Możesz się podzielić z nami swoimi odczuciami, swoją definicją lęku.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze. Chcecie więcej takich rozmów?

Poznaj mojego gościa

Magdalena Kowalska – psycholog specjalizująca się w psychologii klinicznej osób dorosłych.   Swoje doświadczenie   zdobywała m.in.   w   Stowarzyszeniu Polish Psychologists’ Association w Londynie, prowadząc konsultacje dla osób indywidualnych. Obecnie prowadzi   Gabinet   Wsparcia Psychologicznego   w Iławie, do którego   zaprasza   osoby dorosłe   oraz   młodzież.   Od kilku   lat współpracuje   także z   portalem   Psychorada.pl, udzielając   pomocy psychologicznej   on-line. Swoje zamiłowanie   do   pisania oraz potrzebę promowania zdrowia psychicznego   realizuje współpracując   m.in.   z Magazynem Psychologicznym Bang! oraz Gazetą Iławską. 

You may also like