fbpx
Home BLOG Czy można się odchudzać z powodu wyglądu? (Podcast)

Czy można się odchudzać z powodu wyglądu? (Podcast)

by Anna Paluch
odchudzać z powodu wyglądu

Czy można się odchudzać z powodu wyglądu?

Ciałożyczliwość, ciało pozytywność to cudowne, wartościowe i bardzo potrzebne ruchy. Potrzebujemy więcej wyrozumiałości i szacunku dla swoich ciał. Czy to jednak oznacza, że nie powinniśmy dokonywać zmian w zakresie zdrowia z powodu wyglądu? Czy mogę chcieć być szczupła, bo takie ciało bardziej mi się podoba? Coraz częściej stajemy przed trudnymi pytaniami i refleksjami na ten temat. Uważam, że dla osób, dla których atrakcyjność, piękno (subiektywnie), estetyka są ważnymi wartościami, motywacją do zmian może być wygląd. Z wartościami się nie dyskutuje, tylko szanuje. Dzisiaj zapraszam na kolejny podcast psychodietetyczny, w którym poruszam ten, trochę kontrowersyjny temat. Dlatego zanim ocenisz, skomentujesz, proszę posłuchaj do końca. 

Kilka ważnych zdań wyciągniętych z dzisiejszego podcastu:

  • Prawdziwych, głębokich zmian powinniśmy dokonywać zgodnie z naszymi wartościami. Wartości są naszym kompasem w życiu. Wiemy, w którą stronę podążamy, choć nie musimy się ich trzymać silno. 
  • Warto odkryć swoje wartości i nie mylić ich z celami. Cele są na przyszłość, wartościami kierujemy się tu i teraz. Celem może być schudnięcie, ale wartością może być dbanie o swój wygląd tak samo jak dbanie o swoje zdrowie.
  • Nie dyskutujemy i nie oceniamy wartości innych ludzi. Mogą być odmienne od naszych, chociaż w wielu przypadkach są dość zbieżne, zwłaszcza jeśli dobrze je określimy i podddamy się głębokiej refleksji.

Jak pracować nad określeniem swoich wartości?

  • Często ciężko nam stwierdzić jakimi zasadami kierujemy się w życiu. Określamy je ogólnie, sugerując się innymi. Przedstawię Ci kilka ciekawych ćwiczeń, zaczerpniętych z książki „Zrozumieć ACT” Rusha Harrisa. Terapia akceptacji i zaangażowania właśnie na wartościach bardzo mocno się opera. Po więcej przykładów i szczegóły zapraszam do podcastu. Nad odkrywaniem swoich wartości będziemy pracować również podczas nowego Kursu Odchudzania (z) głową. Trwają zapisy!
  • Ćwiczenie 1: Wyobraź sobie swoje 80-te czy 60-te urodziny. Dwie lub trzy osoby wygłaszają przemowy o tym, co sobą reprezentujesz, co dla nich znaczysz, jaką rolę odegrałeś w ich życiu. W idealnym świecie, gdyby twoje życie przebiegło tak, jak chcesz, co mógłbyś usłyszeć?
  • Ćwiczenie 2: Co takiego razi Cię u innych osób? Co w ich zachowaniu spotyka się z Twoją dezaprobatą?
  • Ćwiczenie 3: Macham różdżką, a Ty zyskujesz aprobatę wszystkich ludzi na całym świecie. Akceptują Cię bezwarunkowo! Niezależnie od tego, co robisz, kochają, szanują, podziwiają. Co wtedy zrobiłbyś ze swoim życiem? Jak traktowałbyś innych?
Czy to nie ciekawe przyjęcie innej perspektywy? Przyjrzenie się sobie i temu czym kieruje się w życiu? Jak wartości, które odkrywasz wpływają na zmiany, których chcesz dokonać? Co zrobisz, żeby kierować się właśnie nimi?
 

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Czy można naprawić relację z jedzeniem w 8 tygodni? Pewnie nie zupełnie, ale można stworzyć solidny i trwały fundament w procesie naprawiania relacji z jedzeniem. Zmiana nawyków zdrowotnych, trwałe odchudzanie czy poradzenie sobie z zaburzonymi wzorcami jedzenia to proces, który wymaga czasu, cierpliwości, otwartości i wsparcia. Mam to dla Ciebie! Kurs Odchudzanie (z) głową to przestrzeń do zmian i refleksji systematycznie, ale w swoim tempie i intensywności. Zapraszam na warsztaty online przez 8 tygodni, spotykamy się regularnie co tydzień.

Kurs Odchudzania z głową pomoże Ci naprawić relację z jedzeniem, zmienić nawyki zdrowotne i dokonać trwałych zmian w odżywianiu i w życiu.

You may also like