fbpx
Home BLOG Pianki Marshmallow a samokontrola (Podcast)

Pianki Marshmallow a samokontrola (Podcast)

by Anna Paluch
Pianki Marshmallow
Pianki Marshmallow

Pianki Marshmallow a samokontrola (Podcast)

Jak powiązać pianki Marshmallow z samokontrolą? Taka pachnąca, mięciutka i słodka pianka może być nie lada pokusą, zwłaszcza dla czteroletnich dzieci. W dzisiejszym podkaście opowiem ci o eksperymencie związanym z odroczoną gratyfikacją i mechanizmie samokontroli, który pokazuje nam pewne mechanizmy związane z siłą woli i czynnikami, które na nią wpływają. Co z tych wyników może być pomocne dla nas?

W eksperymencie przeprowadzonym na czteroletnich dzieciach sprawdzano ich reakcję na pokusę – słodką piankę. Opcje były dwie: odroczona gratyfikacja czyli odczekanie 15 minut i otrzymanie dwóch pianek, albo gratyfikacja natychmiastowa – jedna pianka już teraz. Pianka leżała na stole i kusiła, tylko 30% dzieci powstrzymało się i poczekało na fajniejszą nagrodę. To pokazuje z jaką łatwością ulegamy pokusie i jak bardzo chcemy przyjemności teraz i już, musimy być bardzo zdeterminowani by poczekać na lepszą i ważniejszą nagrodę. Podobne wyniki uzyskujemy wszyscy, którzy chcemy się odchudzać, chcemy uprawiać sport, chcemy osiągać sukcesy w pracy. Często napięcie, które się pojawia w związku z pokusą jest zbyt wielkie i poddajemy się.

Co jeszcze wpływa na uleganie pokusie?

Podczas eksperymentu nadszarpnięto zaufanie dzieci do eksperymentatora, który w jednej wersji obiecał nagrodę, ale obietnicy nie spełnił. Dziecko w kolejnej próbie nie czekało, uległo pokusie i zjadło piankę od razu. Widzimy, że odroczenie gratyfikacji, wykazanie się samokontrolą musi być związane z zaufaniem do osoby, która składa ofertę, musimy ufać sobie czy pracodawcy, jeśli chcemy osiągać sukcesu, dlatego tak ważne jest wzmacnianie poczucia własnej skuteczności.

Jeszcze inna wersja eksperymentu opierała się na zaburzonych warunkach w pokoju eksperymentu: była zmienna temperatura, hałas, co sprawiało, że dzieci były rozdrażnione i zestresowane. Okazało się, że te dzieci, które wcześniej oparły się pokusie, w trudnych warunkach pokusie się poddały. To ważna informacja dla nas wszystkich. Samokontrola to nie tylko cecha osoby, ale to czy wykażemy samokontrolę zależy od różnych czynników, warto rozważyć jakie czynniki i w jaki sposób wpływają na nasz poziom samokontroli i odpowiednio je modyfikować. To właśnie nasz plan na kwiecień. Temu tematowi będą dedykowane teksty (już teraz możesz wypełnić Kwestionariusz Stylu Życia), cotygodniowe podcasty oraz wyzwania.

A teraz czas na podcast, w którym szczegółowo opisuje ci o co chodziło z tymi piankami… Zachęcam!

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze.

Już teraz zapraszam cię do dołączenia do wyzwania, które ruszy w poniedziałek, podczas którego przez 10 dni będę wysyłać ci ciekawe informacje i materiały dotyczące pracy nad samokontrolą. Zapisz się, a otrzymasz już teraz infografikę o samokontroli!

Dołącz do wyzwania

* indicates required


You may also like