fbpx
Home BLOG Wzmacniamy mięsień samokontroli (Podcast)

Wzmacniamy mięsień samokontroli (Podcast)

by Anna Paluch
mięsień samokontroli
mięsień samokontroli

Wzmacniamy mięsień samokontroli (Podcast)

Siłę woli porównuje się do pracy mięśnia. Ta metafora jest łatwa do zapamiętania i przekazuje nam kilka ważnych wskazówek dotyczących wykorzystania samokontroli.

Siła woli tak jak mięsień:

  • To zasób energii, który potrzebuje tak samo by nad nim pracować jak i tego by mógł odpocząć i się zregenerować. Kiedy zbyt długo korzystasz z mięśnia siły woli przestaje on pracować efektywnie. Poddajesz się. 
  • Mięsień nieużywany zanika… samokontrola również powinna być ćwiczona małymi wyzwaniami, żeby być w formie. Za duże wyzwania zbyt szybko wyczerpią jej zasoby.
  • Często mamy więcej siły niż nam się wydaje. Słyszałaś o maratończyku, który na kilka kilometrów przed metą odzyskuje siły, których już nie miał? A może i tobie w wymagającej sytuacji zdarzyło się biec tak szybko jak nigdy, albo podnieść coś tak ciężkiego, czego później już nie byłaś w stanie unieść? To się nazywa przekraczaniem granic. To siła, której nie ma już w mięśniach, ale jest w twojej głowie. Tylko musisz chcieć ją wykorzystać. 

Jak wykorzystać mięsień samokontroli?

  • Regenerując zasoby siły woli. Dbaj o długi i efektywny sen, dbaj o zdrową i odżywczą dietę by zapewnić swojemu organizmowi optymalny poziom energii dostarczając odpowiednią ilość składników odżywczych.
  • Wyznaczając sobie drobne wyzwania dla wzmacniania siły woli. W jednym z badań okazało się, że osoba, która wyznaczyła sobie wyzwanie – by nie jeść słodyczy z jednego konkretnego słoika, mimo że mogła jeść inne słodycze to okazywało się, że jadła ich mniej niż wcześniej. Duże ograniczenia i wyzwania gorzej się sprawdzają i są mniej skuteczne. Małe i konkretne wyzwania.
  • Pamiętaj, nawet jeśli wydaje ci się, że nie jesteś w stanie się powstrzymać np. przed podjadaniem albo nie masz siły np. na trening to nie oznacza, że naprawdę nie masz tej siły. Znajdziesz ją w sobie, jeśli odkryjesz osobiste motywy do działania. Dlaczego chcesz podołać temu wyzwaniu?

Co robić by jak najlepiej wzmacniać mięsień samokontroli? Jak wykorzystać metaforę siły woli do lepszego radzenia sobie z wyzwaniami? Zapraszam do odsłuchania nowego podcastu z cyklu dotyczącego pracy nad lepszą samokontrolą.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze.

You may also like