fbpx
Home CIAŁO Skuteczna depilacja

Skuteczna depilacja

by Anna Paluch

legs-194676

Depilacja jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji ciała. Dla wielu Kobiet gładkie ciało jest dziś priorytetem. Nie od dziś wiadomo, iż usuwanie zbędnego owłosienia jest już powszechnie stosowanym zabiegiem kosmetycznym. Metoda depilacji zależy oczywiście od czasu, jaki jesteśmy w stanie na to przeznaczyć, pieniędzy, którymi dysponujemy, a także części ciała, którą pragniemy wydepilować.

Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do depilacji weź prysznic lub gorącą kąpiel. Woda rozszerzy pory, co pozwoli zminimalizować podrażnienia. Wykonaj również peeling, który usunie martwy naskórek i zapobiegnie wrastaniu włosów.

1. Maszynka do golenia

Najpowszechniejszą metodą, którą stosujemy na co dzień jest zwykła maszynka do golenia. Zawsze jest pod ręką, nie potrzebujemy dużego nakładu finansowego na jej zakup, ani dużo czasu, aby wykonać zabieg. Minusem tej metody jest krótki efekt – zazwyczaj włoski zaczynają już odrastać na drugi dzień. Jest to metoda bezbolesna. Nie powinno jej się wykonywać na sucho. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz do tego pianki lub żelu do golenia. Liczba ostrzy jest najbardziej istotna cechą w wyborze maszynki. Zależnie od ilości zmienia się cena oraz jakość golenia.

2. Kremy i pianki do depilacji

Drugą najbardziej znaną metodą jest użycie kremu lub pianki do depilacji. Związki chemiczne, zawarte w tych produktach, służą do rozpuszczania włosów na powierzchni skóry. Niektóre środki posiadają składniki potrafiące dotrzeć w jej głąb i osłabić cebulki włosów, a tym samym opóźnić ich odrost. Dodatkowo kremy i inne specyfiki posiadają balsam lub olejek nawilżający, chroniący ciało przed podrażnieniami.

Ta forma usuwania owłosienia jest skuteczna na każdy rodzaj włosów. Zarówno włosy krótkie, jak i dłuższe są roztapiane tuż przy ciele. Zarost zaczyna odrastać dopiero po 3-4 dniach od zabiegu, jednak końcówki są lekko zaokrąglone, dzięki czemu nieprzyjemne kłucie nie jest odczuwalne. Jednakże jest to metoda chemiczna, dlatego trzeba zachować ostrożność. Przed użyciem wykonaj próbę uczuleniową i koniecznie zapoznaj się z treścią ulotki, ponieważ nie wszystkie kremy przeznaczone są np. do miejsc intymnych.

3. Plastry woskowe

W domu zabieg depilacji wykonujemy za pomocą plastrów woskowych. Należy je tylko podgrzać w dłoniach, przykleić do skóry, po czym energicznym ruchem oderwać. Pomocna w rozgrzaniu może okazać się suszarka do włosów.

Odnowienie cebulki po zastosowaniu wosku trwa kilka tygodni. Końcówki włosków są delikatniejsze (nie ma kłującej szczecinki, jak w przypadku golenia). Zazwyczaj po kilku latach systematycznej depilacji woskiem owłosienie staje się praktycznie niewidoczne. Jest to jednak dość bolesna metoda. Wosk nadaje się do depilacji wszystkich partii ciała. Niestety podczas tego zabiegu wiele włosków, zwłaszcza tych mocnych, zostaje połamanych, a część z nich pozostaje na swoim miejscu co przyczynia się do ich wrastania.

4. Pasta cukrowa

Metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Jest idealna dla alergiczek, dla osób z wrażliwą skórą, z żylakami czy ze skłonnością do pękających naczynek. Zaletą jest to, iż możesz sama w domu wykonać taką pastę, która zapewni gładką skórę na 2-3 tygodnie. Depilację możesz wykonać nawet wtedy, gdy włoski są bardzo krótkie. Metoda ta nie jest tak bolesna, jak depilacja golarką czy woskowanie, ponieważ pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, tylko otacza same włoski. Resztki pasty zmywa się ciepłą wodą bez pocierania, więc nie ma potrzeby stosowania żadnych sztucznych preparatów.

Osobiście mogę polecić tą metodę. Sama ostatnio miałam bardzo podrażnioną skórę przez golarkę. Dzięki paście cukrowej w szybki sposób pozbyłam się krótkich włosków, bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Aby uniknąć wrastających włosków, nakładaj pastę pod włos, a ściągaj z włosem. 

 Przepis na domową pastę cukrową:

  • 2 szklanki białego cukru
  • 1/4 szklanki soku z cytryny (czysty, bez miąższu czy pestek)
  • 1/4 szklanki wody

Sposób przyrządzenia pasty:

Zmieszaj wszystkie składniki w rondelku z grubszym dnem (to ważne dla utrzymania odpowiedniej temperatury mikstury) i postaw na średnim ogniu. Często mieszaj, aby cukier nie przywarł do dna rondelka. Gdy doprowadzisz wszystko do wrzenia zmniejsz nieco ogień i duś przez około 20-25 minut. Ten czas jest ważny, aby cukier miał taką konsystencję, aby łatwo się z nim pracowało i nie był bardzo lepki. W miarę duszenia zauważysz, że mikstura ciemnieje. Po 25 minutach cukier powinien być naprawdę ciemny. Zdejmij go z ognia i pozostaw do przestygnięcia na około 10 minut. Po tym czasie przełóż go do szczelnego słoiczka lub innego pojemnika.

Sposób nakładania pasty:

  1. Przed nałożeniem pasty musisz dokładnie oczyścić miejsce, które będzie depilowane. Zrobisz to za pomocą płatka kosmetycznego nasączonego np. w toniku. Usunie on zanieczyszczenia ze skóry i łój, który może się na niej znajdować. Możesz też pominąć tonizowanie skóry i wykonać zabieg tuż po kąpieli czy prysznicu, na suchą skórę.
  2. Pastę włóż na kilka sekund do mikrofalówki, aby zmiękła – nie powinna być jednak gorąca, ani bardzo ciepła. Weź trochę pasty na zwilżoną rękę – mniej lub więcej, w zależności jaką część ciała depilujesz.
  3. W dłoniach ugnieć pastę i uformuj z niej kulkę.
  4. Następnie rozprowadź ją na skórze dociskając, by dobrze złapała. Nakładaj pastę w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów, to bardzo ważne.
  5. Kiedy pasta zastygnie na skórze, zerwij ja zdecydowanym ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Jedna porcja pasty może być stosowana kilkukrotnie. Zrób więc ponownie kulkę i nałóż na skórę obok już wydepilowanego miejsca. Po kilkukrotnym użyciu pasty cukrowej, sięgnij po nową porcję i formuj z niej kulkę.

5. Golarka elektryczna

Działanie depilatora polega na wyrywaniu włosów wraz z cebulkami. Ciało pozostaje wtedy gładkie na dłuższy okres niż po zwykłym goleniu. Za usuwanie owłosienia odpowiadają wbudowane obrotowe pęsety. Ich umiejscowienie i mechanika działania różni się zależnie od marki i modelu. Niestety użycie depilatora często prowadzi do podrażnień i wrastających włosków.

6. Depilacja laserowa

Jest to najdroższa forma depilacji, z wszystkich tu wymienionych, ale efekt utrzymuje się najdłużej. Cena zabiegu zależy oczywiście od partii, jaką chcemy poddać depilacji, od miejscowości, salonu kosmetycznego oraz sprzętu, na jakim pracuje osoba wykonująca zabieg. Zasada działania urządzenia nie jest skomplikowana. Wiązka pochłania melaninę, czyli ciemny barwnik, i przekształca go w energię termiczną, niszcząc cebulki włosa. Jednorazowo depilacja niszczy około 30% owłosienia, co jest uzależnione od cyklu fazy życia włosów, który dzieli się na etap uśpienia i wzrostu. Promień usuwa tylko te nieuśpione.

Na depilację laserową warto skusić się w okresie jesienno-zimowym, gdy ekspozycja na światło jest nie wielka. Niestety, na opaloną skórę nie stosuje się laserów. Musisz przygotować się na kilkakrotną wizytę w gabinecie kosmetycznym. Seria zazwyczaj trwa od 4-6 razy. Wykonywana jest do 4-6 tygodni. Gdy zdecydujesz się już na depilację laserową, pamiętaj, że przeciwskazaniami na wykonanie zabiegu są:

  • ciąża lub okres karmienia piersią (dotyczy niektórych części ciała)
  • blizny, trądzik i opryszczka.
  • padaczka.
  • bielactwo, łuszczyca lub inne choroby skóry (przed depilacją laserową warto skonsultować się dermatologa)
  • stosowanie leków światłouczulających i retinoidów (środki, w skład których wchodzi witamina A oraz zioła bogate w tą substancję: dziurawiec, nagietek; powodują one zanik gruczołów łojowych, przez co działanie lasera może mieć niepożądane skutki; odstawiamy je najpóźniej na 3 tygodnie przed zabiegiem)
  • środki zawierające retinol, isotretinoinę, kwasy owocowe, witaminę C również odkładamy do naszej apteczki na przynajmniej miesiąc przed kuracją
  • peeling (nie stosować na co najmniej tydzień przed zabiegiem)
  • toniki oraz kosmetyki na bazie alkoholu odstawiamy na tydzień przed kuracją
  • depilacja mechaniczna (nie należy używać wosku, pęsety albo depilatora na 1 miesiąc przed udaniem się do kosmetyczki)
  • świeża opalenizna (należy zrezygnować z kąpieli słonecznych na 5 tygodni przed zabiegiem; dotyczy to także solarium; a w przypadku samoopalacza wystarczą nam 2 tygodnie rozłąki)

Z własnego doświadczenia wiem, że warto jest zainwestować w tą metodę. Niestety, nie jest ona bezbolesna, ale efekt jest wart poświęcenia, masz spokój z niechcianymi włoskami na lata. A Ty jakiej metody najczęściej używasz? Masz jakieś inne sposoby na ułatwienie depilacji? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

You may also like