fbpx
Home BLOG Jak pokonać myślenie czarno-białe w odchudzaniu i w zdrowiu. Czym są zniekształcenia poznawcze?

Jak pokonać myślenie czarno-białe w odchudzaniu i w zdrowiu. Czym są zniekształcenia poznawcze?

by Anna Paluch

Jak pokonać czarno-białe myślenie w odchudzaniu i zdrowiu? Czym są zniekształcenia poznawcze?

Zjadłam ciastko – to koniec diety. Zaczynam od poniedziałku. Jestem beznadziejna, bo zjadłam dzisiaj za mało warzyw. Nigdy nie schudnę, a całe życie jestem na diecie. Czy to również Twoje słowa? Wszystko albo nic, myślenie-czarno białe to filtr przez który patrzymy na nasze zdrowie, odchudzanie i wygląd. Nie ma nic pomiędzy albo raczej tego nie zauważam. To właśnie to niezauważanie, skupienie na negatywnych myślach, zniekształcenia poznawcze sprawiają, że tkwimy w miejscu i wciąż nie realizujemy celów. A co gorsza, co raz bardziej przestajemy lubić siebie. Pora to zatrzymać. Czarno-białe myślenie zamienić na większą elastyczność, wyrozumiałość i skuteczność.

Czarno-białe myślenie to zniekształcenie poznawcze częste w zaburzeniach odżywiania, ale nie tylko. Kiedy nasza relacja z jedzeniem wymaga naprawy czarno-białe myślenie mocno daje się we znaki. O co w tym tak naprawdę chodzi?  To wzorce myślenia, ale irracjonalne lub wyolbrzymione. Sprawiają, że postrzegamy świat i siebie stronniczo, negatywnie. To wywołuje nieprzyjemne emocje i wpływa na nasze zachowania. Jest ich więcej i pojawiają się w różnych obszarach problemów psychologicznych.

Każdy z nas doświadcza zniekształceń poznawczych, jednak częstość ich występowania, intensywność emocji, które wywołują i to jak na nie reagujemy stanowi największy problem. Oczywiście podstawą jest rozpoznanie tych zniekształceń i ich analiza, a następnie szukanie dowodów by przekonać się, że są fałszywe.
Czarno-białe myślenie w relacji z jedzeniem to bardzo popularne zniekształcenie. Polega na ocenie sytuacji w skrajnych kategoriach: czarne – białe, dobre – złe, powodzenie – porażka. Dieta albo objadanie się, zdrowe jedzenie i niezdrowe jedzenie, mogę to jeść albo muszę unikać. To bardzo powszechne zniekształcenie dotyczące postrzegania diety i odchudzania jako etapu, który wiąże się z wyrzeczeniami i trudnościami, a kiedy popełnimy błąd to oznacza, że już wszystko może pójść źle. Traktowanie jedzenia jako dobrego lub złego sprawia, że wprowadzamy restrykcje, a kiedy ulegamy pokusie przytłaczają nas złość na siebie i poczucie winy.

Myślenie czarno-białe czyli:

📍Rezygnowanie z działań po pierwszym potknięciu (Nie dam rady, Jestem beznadziejna, To bez sensu)
📍Kategoryczne stwierdzenia (Nigdy nie schudnę, Zawsze się poddaję, Tylko ja nie potrafię)
📍Kategoryzowanie produktów na dobre i złe, dozwolone i zakazane, co skutkuje rezygnowaniem za każdym razem, kiedy zjemy coś ze „złej” listy.
📍To utknięcie w miejscu po potknięciu. (Jeśli był napad objadania, to cały dzień jest do niczego)

Rozpoznajesz je u siebie? Nie martw się, podczas sesji z klientkami najwięcej czasu i uwagi poświęcamy temu tematowi. Czarno- białe myślenie zrodziło się na bazie przekonań i komunikatów, które słyszymy na temat jedzenia, wyglądu od najmłodszych lat. Nie jest tak łatwo zrzucić ten filtr.  Ale można i warto to robić! Mam nadzieje, że dzisiejszy odcinek podcastu będzie tym pierwszym krokiem w stronę realistycznego podejścia do zdrowia, odchudzania, do siebie. 

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Zapraszam do skorzystania z promocji na kursy i webinary z okazji Blak Week. Jeśli chcesz popracować nad swoją relacją z jedzeniem i przepracować swoje zniekształcenia poznawcze, kurs „Jak naprawiać relację z jedzeniem jest dla Ciebie”! A może chcesz nauczyć się pracować w ten sposób ze swoimi pacjentami jako specjalista? Zapraszam do przejrzenia oferty kursów i webinarów w obniżonej cenie. 

You may also like