fbpx
Home BLOG Kiedy odchudzanie może być rozwiązaniem problemów ze zdrowiem? Co nas wkurza, co nas martwi w psychodietetyce? | Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk

Kiedy odchudzanie może być rozwiązaniem problemów ze zdrowiem? Co nas wkurza, co nas martwi w psychodietetyce? | Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk

by Anna Paluch
odchudzanie

Kiedy odchudzanie może być rozwiązaniem problemów ze zdrowiem? Co nas wkurza, co nas martwi w psychodietetyce?

Czarno-białe myślenie towarzyszy nie tylko osobom dokonującym zmian w zakresie zdrowia, ale również wielu specjalistom. Są osoby patrzące na problemy związane z jedzeniem w sposób medyczny bez wzięcia pod uwagę czynników psychologicznych. Przekonujemy do konkretnych zmian, sztywnych reguł, motywujemy zwracając uwagę na negatywne aspekty wyglądu i samopoczucia. To duży błąd wynikający bardzo często z funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Z drugiej strony mamy nurt akceptowania siebie i swojego ciała w każdym rozmiarze, nawet jeśli twarde dowody wskazują na problemy wynikające z powodu otyłości. To tam walczy się z dietami odchudzającymi i dokonywaniem wszelkich zmian. A czy nie możemy spojrzeć na obszar zdrowia bardziej elastycznie? Czy nie możemy uszanować drugiego człowieka, który chcę lub nie chce, z różnych powodów, dokonać zmian w zakresie swojego wyglądu i relacji z jedzeniem? 

Dzisiejszy odcinek podcastu, to rozmowa z Magdą Hajkiewicz- Mielniczuk właśnie o tej elastyczności w myśleniu o zdrowiu i wyglądzie, ale co ważniejsze o szacunku wobec przekonań na temat zmiany innej osoby. Jeśli szanujemy różne ciała, szanujmy różne podejścia – ktoś może mieć mniej zasobów, ktoś potrzebuje więcej czasu, żeby lepiej poznać siebie, dla kogoś najzwyczajniej w świecie wygląd jest po prostu ważnym elementem tożsamości. Skąd mamy wiedzieć, co jest nasze? Czy bliżej nam do pracy nad akceptacją, czy do pracy nad odchudzaniem? To jest obszar uważności na siebie i samopoznawania – swojej historii, emocji, potrzeb, wartości, motywacji. To często zajmuje nam najwięcej czasu, ale daje najwięcej trwałych owoców – tego poczucia, że generalnie moja relacja ze mną samą jest po prostu ok.

Co nas martwi, a co nas wkurza w psychodietetyce? Czy mam prawo chcieć się odchudzać w świecie, który każe mi się bezwzględnie akceptować?  Albo czy mogę mieć nadwagę, jeść zdrowo, być aktywną i pracować w branży psychodietetyki? Kto stawia granice i w którą stronę one się przesuwają? Jak nie wpaść w pułapkę kultury diet, ale i restrykcyjnie rozumianej ciałopozytywności? Posłuchaj podcastu po więcej odpowiedzi i tematów do przemyśleń.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w obszarze swojego sposobu odżywiania, jeśli zastanawiasz się, czy zaburzenia odżywiania lub zaburzone wzorce odżywiania nie są twoją codziennością, nie zastanawiaj się. Rozwiej wątpliwości albo skorzystaj z pomocy, bo im wcześniej tym lepiej i ta droga będzie łatwiejsza. Zachęcam do kontaktu – możemy popracować wspólnie lub pomogę ci zdecydować się na inny rodzaj wsparcia, jeśli będzie konieczny. Nie czekaj. 

Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk

Dietetyczka, psychodietetyczka, psycholog zdrowia, wykładowczyni akademicka, twórczyni i opiekunka merytoryczna studiów podyplomowych z psychodietetyki na Uniwersytecie WSB Merito. Ukończyła dietetykę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz psychodietetykę i psychologię na SWPS w Warszawie. Prowadzi podcast, bloga, platformę kursową i współtworzy projekt Przedsiębiorczy Dietetyk. Jej pacjenci to osoby, które chcą uzyskać trwałe efekty zmiany swojej sylwetki, a przy tym jeść racjonalnie i bez zbędnych restrykcji. Pomaga w trwałej zmianie nawyków żywieniowych, odzyskiwaniu kontroli nad procesem jedzenia oraz naprawie relacji z jedzeniem. Występuje w roli eksperta w mediach i telewizji, a jej artykuły ukazały się w takich czasopismach, jak: Women’s Health, Men’s Health, SHAPE oraz KIF.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Jeśli jesteś specjalistą i poszukujesz informacji na temat wsparcia osób z zaburzeniami odżywiania, zapraszam do zakupu kursu, webinarowych szkoleń lub ebooka. Szczególnie polecam dietetykom, lekarzom, trenerom, nauczycielom. Dowiedz się więcej, reaguj i wspieraj. Z okazji cyklu podcastów i tygodnia świadomości tutaj na blogu, materiały w obniżonej cenie.

zaburzenia odżywiania

You may also like