fbpx
Home BLOG To musisz wiedzieć o naprawianiu relacji z jedzeniem! (Podcast)

To musisz wiedzieć o naprawianiu relacji z jedzeniem! (Podcast)

by Anna Paluch
relacja z jedzeniem

To musisz wiedzieć o naprawianiu relacji z jedzeniem! (Podcast)

Kiedy naprawię relację z jedzeniem nie będę mieć napadów objadania. Kiedy naprawię relację z jedzeniem nie będę sięgać po przekąski i żadne zachcianki nie będę mnie kusić, będę twarda. Kiedy naprawię relacje z jedzeniem poczuje się wreszcie dobrze ze swoim ciałem, w końcu będzie idealne. Kiedy naprawię relację z jedzeniem nie będę się przejadać. Kiedy naprawię relację z jedzeniem swoje potrzeby emocjonalne będę zaspokajała w inny, właściwy sposób. Nasze podejście do tematów związanych ze zdrowiem, odchudzaniem, a nawet naprawą relacji z jedzeniem, które mają być pełne życzliwości wobec siebie – bywają sztywne i kategoryczne. Kiedy już moja relacja z jedzeniem będzie zdrowa, to żadne stare, wyuczone zachowania nie mają prawa się wydarzyć. Czy to również głos w Twojej głowie? Dzisiaj chciałabym zaprosić do odsłuchania odcinka podcastu na temat realistycznego podejścia do zdrowia, zmiany nawyków i wychodzenia z zaburzonej relacji z jedzeniem. Na co musisz się przygotować? Co trzeba zaakceptować? Jak rozpoznać, że moja relacja z jedzeniem jest wystarczająco dobra?
Zapraszam na psychodietetyczny podcast!

Miarą wyzdrowienia nie jest to, że napadów objadania nie będzie, ale to, że jeśli się zdarzą sięgniesz po jedzenie świadoma konsekwencji, bez poczucia winy i przeanalizujesz, co się dzieję, że napadów jest więcej. Następnie odkurzysz swoje strategie radzenia sobie, zadbasz o siebie i wrócisz do swojego zdrowego stylu życia, aż do następnej trudnej sytuacji, które były, są i będą.

Natomiast jeśli napady są intensywne, regularne i trwają długo, oczywiście poszukaj wsparcia, zgłoś się do specjalisty. To problem wymagający pomocy, a wsparcie jest gwarantem wyzdrowienia. Jeśli nie wiesz, czy to normalne napady czy już zaburzenia, również skonsultuj się z psychologiem lub psychodietetykiem. Każdą wątpliwość dotyczącą komfortu naszego życia i poczucia zdrowia warto rozwiać.

4 kroki do wykonania w kryzysie, kiedy Twoja relacja z jedzeniem jest wystarczająco dobra

Nawet przy dobrej relacji z jedzeniem możesz mieć epizody napadów objadania, mieć zachcianki i je zaspokajać, jeść emocjonalnie i zaspokajać potrzeby emocjonalne jedzeniem. To, co różni dobrą relację z jedzeniem od zaburzonej to świadomość podejmowanych decyzji. Czy podejmujemy je zgodnie z naszymi celami czy nie? Czy potrafimy się zatrzymać? Jak się czujemy, kiedy zdarzy nam się podjąć decyzję niezgodną z naszymi celami czy zasadami?

Dlatego, pamiętaj o:

  • Uważności.
    Zauważam, że zaczynam wracać do zachowań lub pojawiają się zachowania, które nie zapewniają mi optymalnego zdrowia lub oddalają mnie od moich zdrowotnych celów.
  • Świadomości.
    Znam siebie i swoje cele zdrowotne na tyle dobrze, że wiem, że muszę się zatrzymać i zastanowić, co takiego dzieję się w moim życiu teraz, że tak reaguje. Analiza codzienności, skanowanie ciała, nazywanie emocji. Z drugiej strony świadomie podejmuje decyzje żywieniowe. Tak, teraz zjem lody, bo właśnie ich potrzebuje dzisiaj.
  • Akceptacji.
    Wiem, że to przejściowe. Akceptuję, że to po prostu mój wyuczony mechanizm reagowania. To nie wpływa na moje cele zdrowotne. Jest dla mnie informacją o mnie, dla mnie. Nie jest to błędem ani porażką.
  • Działaniu.

    Staram się rozsądnie zaplanować działanie nastawione na powrót do swoich rutyn zdrowotnych, ale też zaplanować rozwiązanie sytuacji, która była wyzwalaczem (jeśli mam na to wpływ) lub zaopiekować się sobą i swoimi emocjami na inne sposoby (jeśli nie mam wpływu na sytuację).

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Jeśli chcesz spokojnie i w swoim tempie popracować nad naprawą relacji z jedzeniem, zapraszam do udziału w ekursie. 
E-kurs zawiera 10 bloków tematycznych z materiałami pdf., Kartami Pracy, nagraniami mp3. Jesienne wieczory to idealny moment na koc, herbatę, słuchawki w uszach i długopis w ręce. Zanim przejdziesz na kolejną dietę, zanim zaczniesz myśleć o noworocznych postanowieniach, skup się na sobie i wewnętrznej pracy z myślami, emocjami, przekonaniami, które masz na temat zdrowia i odchudzania.

Dowiedz się więcej!

 

You may also like