fbpx
Home BLOGUMYSŁMOTYWACJA 5 kroków do zmiany. 3 W. II część

5 kroków do zmiany. 3 W. II część

by Anna Paluch

coffee-965768_1280

Zapisaliśmy już odpowiedzi i sugestie na wszystkie 5 pytań, które doprowadzą Nas do zmiany. Zrobiliście to, prawda? Nie wiesz o co chodzi, wróć tutaj koniecznie! Zostało nam określenie Twoich odczuć po zadaniu. Pomoże Ci to poczuć, że to właśnie jest ten odpowiedni czas, żeby zacząć. Motywacja do zmiany zawiera się w trzech W: wiara, wiedza i wartość! Trochę teorii poniżej, a na koniec sprawdź się, dzięki dołączonemu pdf z ćwiczeniem!

3 filary motywacji do zmiany

Wartość

Dopóki nie uświadomisz sobie jaką wartością jest dla Ciebie zdrowie nie poczujesz, że sukces jest blisko. Dopóki nie uświadomisz sobie na ile ważnych dla ciebie wartości ma wpływ to jaki jest Twój styl życia, nie zmotywujesz się naprawdę. Co umieścisz na swojej hierarchii wartości? 
Zdrowie? Nie zaprzeczysz, dieta bezpośrednio się z tym łączy.
Rodzina? Kiedy jesteś zdrowy, pełen energii, akceptujesz siebie- rodzina może mieć z Ciebie pożytek. Chcesz dla nich żyć długo i zdrowo, prawda?
Praca? Możesz sobie wmawiać, że jest dla ciebie najważniejsza. Natomiast praca na pełnych obrotach ze stylem życia pozostawiającym wiele do życzenia, prędzej doprowadzi Cię do grobu niż do awansu. Bez regeneracji, energii, odporności, nie będziesz efektywnym pracownikiem. Teraz może wydaje Ci się to bzdurne, ale na dłuższą metę tak się po prostu nie da, bez uszczerbku na zdrowiu.
Wiara? No cóż, żartobliwie powiem, że jedno z przykazań nawiązuje do przejadania się. Może siła wyższa cię przekona?

Zapisz swoją hierarchię wartości. Zaznacz, które wartości odnoszą się do stylu życia. Czy nie zaznaczyłeś tych, które są najwyżej? Sporo ich?

Wiedza

Możesz ją nabyć sam. Możesz skorzystać z porad specjalistów, np. takich jak ja :). Wiadomo, że praca wymaga wysiłku. Musisz przyswoić wiedzę, ale też zaopatrzyć się w rozwiązania. Możesz gotować dla siebie, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego. To wszystko zawiera się w wiedzy, a więc plan i przygotowanie. Przyswojenie sobie pewnych informacji z zakresu żywienia, zdrowia może być bardzo motywujące. Często złe nawyki wynikają z braku wiedzy. Wydaje nam się, że jest dobrze, ba nawet zdrowo! Zastanów się nad tym czy wiesz jak to zrobić?
Potrafisz!
Ale jak bardzo? Określ na skali.

Wiara

Możesz przeczytać wszystkie książki. Możesz wykupić dwa sklepy ze zdrową żywnością. Możesz wydać całą pensję na dietetyka, ale on za Ciebie nie będzie działał. Może podzielić się wiedzą, powinien wspierać i szukać z Tobą rozwiązań w sytuacjach kryzysowych, ale umówmy się, nie zamknie Ci lodówki na kłódkę i nie będzie za ciebie biegał. Ewentualnie może biegać z Tobą, jeśli bardzo się zaangażuje. Działanie należy do Ciebie! Aby to działanie było skuteczne, musisz wierzyć. Wierzyć w siebie i wierzyć w swój sukces! Wierzyć, że dzięki zasobom, które posiadasz oraz wartości jaka jest stawką, po prostu warto!

Jak bardzo wierzysz, że to właśnie tym razem się uda? Określ na skali.

I jak tam Twoje WWW motywacji? Wiesz? Wierzysz? Ma to dla Ciebie wartość? Jeśli tak, nie powinno być problemu z osiągnięciem celu. Gdzieś występują braki? Nad tymi sferami warto popracować! To tam powinieneś szukać źródła kryzysów, ale też tylko ta luka dzieli Cię od sukcesu.
Podoba Wam się ta teoria 3W?

I dodatek!3 W MOTYWACJI!

You may also like