fbpx
Home CIAŁO ZBADAJ CUKIER!

ZBADAJ CUKIER!

by Anna Paluch

cupcakes-1081963_1280

Coraz częściej słyszy się o tym, że kolejna osoba zachorowała na cukrzycę. Z jednej strony dotyczy to coraz więcej dzieci, nie rzadkością są przypadki wśród starszych osób, nie mówiąc już o średniej wiekowej. Cukrzyca typu 2 jest coraz częściej wynikiem naszego niezdrowego stylu życia. Najgorsze jest to ignorowanie objawów. Prawie milion Polaków nie wie, że cierpi na cukrzycę! Profilaktyka tak bardzo u Nas szwankuje!

Co się dzieje?

  • 370 mln chorych na świecie ( będzie 500 mln do 2020 roku), 2,7 mln w Polsce!
  • 50% procent chorych jest niezdiagnozowanych!
  • Co 5 sekund ktoś z tego powodu umiera (śmiertelność jak w AIDS)!
  • Umierają ludzie w wieku 40-60 lat!
  • WHO uznało cukrzycę za niezakaźną epidemię!

Nie ignoruj objawów!

  • Przewlekłe zmęczenie i senność. Masz wrażenie, że ciągle nie dosypiasz? Zdarzają ci się drzemki w dzień? Czujesz jakby Twoje ciało było ciągle zmęczone? Brakuje Ci takiej werwy i energii jak kiedyś, to może być objaw cukrzycy. Wiąże się to z brakiem glukozy w komórkach, z powodu braku insuliny, która powinna transportować glukozę do potrzebnych miejsc. Skup się! Od kiedy trwa taki stan? Czy to na pewno tylko zimowa ospałość?
  • Zmiany w wadze. Gospodarka węglowodanami nie odbywa się naturalnie przy braku insuliny. Brak glukozy w komórkach może powodować pobieranie energii z tłuszczy i białek mięśni, skutkiem czego będzie utrata wagi. Dodając problemy z odwodnieniem, chudniemy gwałtownie. To głównie w przypadku typu 1 cukrzycy. Wzrost wagi, to może być objaw początku cukrzycy typu 2, związanej bardziej ze stylem życia jaki prowadzimy. Zjadamy dużo słodyczy, insulina staje się odporna, bo ciągle jest pobudzona. Następują ogromne wahania cukru we krwi, my zamiast go ustabilizować poprawiamy sobie samopoczucie kolejnymi dawkami cukru i tyjemy. 
  • Wzmożone pragnienie. Zawsze dużo piłeś, czy może ostatnio ciągle odczuwasz suchość w ustach? Dużo pijesz i znacznie częściej korzystasz z toalety? To może być objaw zbyt dużej ilości cukru, który krąży we krwi, a nasz organizm chce się go pozbyć. Zastanów się czy zawsze tak było? 
  • Nawracające problemy skórne. Często związane ze stanami zapalnymi lub infekcjami grzybiczymi (nawracające infekcje pochwy u kobiet). Objawiają się ropnymi zmianami skórnymi, przetłuszczeniami skóry i włosów, czy nawracającym swędzeniem. Pojawia się również problem z wypadaniem włosów. Dodatkowo cukrzyca sprzyja zakażeniom i powoduje problemy w gojeniu ran.
  • Warto zwrócić uwagę na nieświeży oddech. Jeżeli mimo odpowiedniej higieny, masz wrażenie nieświeżego oddechu, charakterystycznie słodkiego o zapachu acetonu, to kolejny element w diagnostyce cukrzycy.

Zbadaj cukier! 

Nie musisz odhaczyć u siebie większości objawów, aby profilaktycznie sprawdzić poziom glukozy we krwi. Wystarczy Twoje zawahanie przy kilku objawach! To proste i tanie badanie. Wystarczy rano na czczo podejść do laboratorium na pobranie krwi. 

Jakie powinny być wyniki:

Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) Prawidłowy poziom glukozy
Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy)
 

Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach – cukrzyca!

Jeżeli po zbadaniu cukier wynosi powyżej 100mg, warto zrobić badanie hemoglobiny glikowanej – pokazuje jak stabilny był poziom cukru we krwi w ostatnich 3 miesiącach. Jeżeli nie był stabilny, pora udać się do specjalisty w celu kompletnej diagnozy!

U kogo większe ryzyko?

Problem może dotyczyć przede wszystkim osób, otyłych z BMI wyższym niż 25  i mało aktywnych . Ryzyko zachorowania na cukrzycę jest również większe, gdy wystąpiła ona już u któregoś z członków rodziny (rodzice, rodzeństwo) oraz jeśli dotyczą nas takie dolegliwości i choroby, jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej lub zespół policystycznych jajników (PCOS). Szansa zachorowania na cukrzycę wzrasta z wiekiem, dlatego też osoby po 45 roku życia powinny co najmniej raz  w roku kontrolować poziom cukru. 

Problem narasta, z roku na rok! Oczywiście najważniejsze to dbać o siebie i prowadzić zdrowy styl życia. Jednak zdarza się, że coś już zdążyło się rozwinąć, wtedy nie można ignorować objawów. Nieleczona cukrzyca może nas naprawdę drogo kosztować. Nie uważaj, że Ciebie to nie dotyczy. Jest naprawdę wiele czynników, które faktycznie sprzyjają cukrzycy, ale nie ma reguły. Badanie regularne to najlepsze co możesz dla siebie zrobić! Jeżeli dostrzegasz objawy wśród bliskich, zasugeruj im zbadanie poziomu glukozy we krwi! Najbardziej potrzebna jest świadomość!

You may also like