fbpx
Home BLOG Czy psychodietetyk wykorzystuje jadłospis? Kiedy to narzędzie sprawdza się w zmianie?

Czy psychodietetyk wykorzystuje jadłospis? Kiedy to narzędzie sprawdza się w zmianie?

by Anna Paluch

Czy psychodietetyk wykorzystuje jadłospis? Kiedy to narzędzie sprawdza się w zmianie?

Jadłospis bardzo często jest postrzegany  jako typowe narzędzie w ręku dietetyka. Czy w takim razie podejście psychodietetyczne oparte na elastyczności, uważności, pracy z przekonaniami na temat diet i odchudzania wyklucza zastosowanie jadłospisu w pracy z klientem? Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć o tym, w jaki sposób korzystać z niego elastycznie i w jakiego rodzaju problemach jadłospis się sprawdzi, a kiedy warto zastanowić się nad innymi formami wsparcia zmiany? 

Musimy pamiętać, że jadłospis jest wprowadzeniem pewnego rodzaju sztywności i restrykcji w nasz sposób odżywiania. Dlatego bardzo czujnie musi być stosowany u osób z zaburzonym odżywianiem i w przypadku zaburzeń odżywiania. Napady objadania się, jedzenie emocjonalnie może się nasilać, kiedy nałożymy na siebie ramy jadłospisu. Z drugiej jednak strony, kiedy pracujemy nad aspektami psychologicznymi, konieczna jest prowadzona jednocześnie edukacja żywieniowa, która dzięki jadłospisowi może przebiegać sprawniej. 

Jakie zalety ma stosowanie jadłospisu w psychodietetycznym podejściu? Przede wszystkim jest narzędziem do nauki, a nie do wyręczania. Klient jest osobą decyzyjną i odpowiedzialną za wybory żywieniowe, a planowanie posiłków może to ułatwić. Jednak stosowanie jadłospisu w sposób bezmyślny da efekty tylko chwilowe – na etapie ścisłego trzymania się wytycznych. A co potem?

Jadłospis z objaśnieniem, na którym pracujemy jak na arkuszu do nauki wspomaga:

  • Świadomość wielkości porcji i potrzebnej kaloryczności.
  • Elastyczne komponowanie posiłków, na bazie sytości i satysfakcji.
  • Źródło inspiracji do tworzenia własnego sposobu odżywiania w przyszłości.
  • Możliwość samoobserwacji, czucia ciała, sygnałów głodu i sytości, ale też wpływu jedzenia na samopoczucie, poziom energii.
  • Edukacja żywieniowa na temat kaloryczności, składników odżywczych, tworzenia sycących i dobrze skomponowanych zdrowych talerzy.

Zapraszam na nowy odcinek psychodietetycznego podcastu specjalistów, ale też osoby dla których jadłospis jest często traktowany jako sposób na poradzenie sobie z problemami z odżywianiem. Czy zawsze się sprawdzi? Jak go wykorzystać mądrze? Kiedy odpuścić stosowanie na rzecz innych narzędzi? Czas na podcast!

 

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Pora wyposażyć swój warsztat specjalisty w praktyczne sposoby pracy. Zapraszam na szkolenie wszystkich specjalistów poszukujących swojego zaplecza narzędzi. Stworzymy narzędziownik psychodietetyczny, w oparciu o najczęściej występujące problemy w odchudzaniu. Otrzymasz Arkusze pracy i wskazówki do tworzenia własnych materiałów. Sprawdź szczegóły i wykup dostęp do szkolenia. Szczegóły poniżej.

You may also like