fbpx
Home BLOG „Nie wyglądasz jakbyś miała problem z jedzeniem”. Co musimy wiedzieć o przebiegu zaburzeń odżywiania? | Monika Piotrowska

„Nie wyglądasz jakbyś miała problem z jedzeniem”. Co musimy wiedzieć o przebiegu zaburzeń odżywiania? | Monika Piotrowska

by Anna Paluch

„Nie wyglądasz jakbyś miała problem z jedzeniem”. Co musimy wiedzieć o przebiegu zaburzeń odżywiania?

Kto stawia diagnozę dotyczącą zaburzeń odżywiania? Dlaczego kryteria diagnostyczne nie powinny być naszym jedynym wyznacznikiem, kiedy zaburzenia rozwijają się niepełnoobjawowo? Kiedy możemy mówić o zaburzeniach odżywiania, które wcale nie „kojarzą” nam się z tradycyjnym postrzeganiem problemów z relacją z jedzeniem? I wreszcie, jak każdy z nas może wpływać na społeczne czynniki wywołujące zaburzenia odżywiania? Bo możemy! Nasza czujność i uważność na siebie i osoby z bliskiego otoczenia ma ogromne znaczenie. Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z podcastu – moim gościem jest Monika Piotrowska – psycholog, psychoterapeutka i prezeska Ogólnopolskiego Centrum Leczenia Zaburzeń odżywiania. 

„Nie wyglądasz jakbyś miała zaburzenia odżywiania” – to często słyszą nasze pacjentki, stwierdziłyśmy wspólnie z Moniką i to jeden z ważnych wątków naszej rozmowy. Nie trzeba wyglądać, nie trzeba mieć etykiety zaburzeń odżywiania z klasyfikacji, nie trzeba wymiotować, żeby mieć bulimię i nie trzeba mieć niedowagi, żeby mieć anoreksję. Pełnoobjawowe zaburzenia odżywiania występują rzadziej, częściej mamy do czynienia z wątpliwościami na temat stanu pacjenta, który w jego odczuciu czy w opinii najbliższych „nie wygląda” na chorego. To krzywdzące i bardzo groźne postrzeganie zaburzeń. W przypadku zaburzeń odżywiania czas i zaawansowanie objawów mają duże znaczenie w terapii, dlatego im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na krótsze i skuteczniejsze leczenie. 

Co powinno nas niepokoić? Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość na temat swojego sposobu jedzenia i relacji z jedzeniem, ciałem, znaczeniem aktywności i sportu w naszym życiu to jest przesłanka do tego, żeby skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli odczuwamy nieprzyjemne emocje w obszarze zachowań związanych z jedzeniem, jeżeli dużo uwagi koncentrujemy na tym obszarze to jest powód do niepokoju. Jeżeli nasza zachowania charakteryzują przymus, presja, odczuwamy poczucie winy z powodu niezrealizowania planu czy zasad to warto przyjrzeć się temu obszarowi z pomocą specjalisty. Nasze spojrzenie może nie być obiektywne i ostre, bo jeśli towarzyszą nam silne emocje to obraz się zniekształca, dlatego może być potrzebna pomoc i warto z niej skorzystać. Bez względu na opinie innych osób, które nie mają kompetencji do wydawania takich opini.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w obszarze swojego sposobu odżywiania, jeśli zastanawiasz się, czy zaburzenia odżywiania lub zaburzone wzorce odżywiania nie są twoją codziennością, nie zastanawiaj się. Rozwiej wątpliwości albo skorzystaj z pomocy, bo im wcześniej tym lepiej i ta droga będzie łatwiejsza. Zachęcam do kontaktu – możemy popracować wspólnie lub pomogę ci zdecydować się na inny rodzaj wsparcia, jeśli będzie konieczny. Nie czekaj. 

Monika Piotrowska

Psycholog, psychoterapeutka i prezeska Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania i Centrum Psychoterapii Rozwiązania Istnieją. Specjalizująca się w pracy z osobami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania, trudnościami w regulacji emocji i uzależnieniem. Twórczyni ebooków, kursów online i szkoleń pomagających radzić sobie z niezdrową relacją z sobą i jedzeniem. Wykładowczyni, szkoleniowiec, mentor dla specjalistów pracujących w obszarze zaburzeń odżywiania.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Jeśli jesteś specjalistą i poszukujesz informacji na temat wsparcia osób z zaburzeniami odżywiania, zapraszam do zakupu kursu, webinarowych szkoleń lub ebooka. Szczególnie polecam dietetykom, lekarzom, trenerom, nauczycielom. Dowiedz się więcej, reaguj i wspieraj. Z okazji cyklu podcastów i tygodnia świadomości tutaj na blogu, materiały w obniżonej cenie.

zaburzenia odżywiania

You may also like